Poznań: odnaleziono palec Chrystusa z Pomnika Wdzięczności

Aktualizacja: 2014-02-24 4:09 pm

Mały fragment zniszczonego przez hitlerowców pomnika Serca Jezusa odnaleziono wśród wotów składanych przed obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy w bazylice farnej Poznaniu. – Jest to kawałek palca figury Chrystusa, który złożył w farze anonimowy ofiarodawca – mówi KAI Aleksandra Pudelska, kustosz Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu.

Cenny zabytek będzie można oglądać na wystawie „Dwie fary. 750 lat najstarszej poznańskiej parafii” w Muzeum Archidiecezjalnym na Ostrowie Tumskim. W jej uroczystym otwarciu weźmie udział 22 lutego abp Stanisław Gądecki.

Wystawa podzielona jest na dwie części. – W pierwszej sali pokazaliśmy prawdziwe skarby ocalałe z dawnej poznańskiej fary, kielichy, relikwiarze, monstrancje, portrety – mówi Pudelska. Z kolei druga część wystawy przenosi widza w nieodległą przeszłość, prezentując wątki z historii parafii farnej przeniesionej do świątyni pojezuickiej. – Gromadzące tłumy procesje na Boże Ciało, nabożeństwa, obchody ważnych rocznic i doniosłe wydarzenia życia kościoła poznańskiego zostały przywołane by pokazać, że poznańska fara to nie tylko miejsce z cegły i kamienia, ale przede wszystkim nieustanna służba Boża dla i wśród mieszkańców miasta – zaznacza kustosz Muzeum Archidiecezjalnego.

Odkrycie poznańskich muzealników ma szczególne znaczenie dla Komitetu Odbudowy Pomnika Wdzięczności. W jego skład wchodzą profesorowie poznańskich uczelni, członkowie Polskiej Akademii Nauk, artyści i twórcy kultury, kombatanci i harcerze, którzy podjęli starania o odbudowę monumentu. Pomnik ma stanąć w Poznaniu do 2016 r.

Pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa, zwany Pomnikiem Wdzięczności, został zbudowany w Poznaniu ze składek społeczeństwa polskiego w 1932 r. jako wotum wdzięczności za odzyskaną przez Polskę niepodległość. Już w październiku 1939 r. został zniszczony przez hitlerowskiego okupanta. Do naszych czasów zachowało się tylko kilka niewielkich fragmentów pomnika.

Źródło: KAI

luk

Więcej o historii pomnika i planach jego odbudowy czytaj: Odbudować pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa w Poznaniu

 

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=73487 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]