Aktualizacja strony została wstrzymana

Poznań: odnaleziono palec Chrystusa z Pomnika Wdzięczności

Mały fragment zniszczonego przez hitlerowców pomnika Serca Jezusa odnaleziono wśród wotów składanych przed obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy w bazylice farnej Poznaniu. – Jest to kawałek palca figury Chrystusa, który złożył w farze anonimowy ofiarodawca – mówi KAI Aleksandra Pudelska, kustosz Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu.

Cenny zabytek będzie można oglądać na wystawie „Dwie fary. 750 lat najstarszej poznańskiej parafii” w Muzeum Archidiecezjalnym na Ostrowie Tumskim. W jej uroczystym otwarciu weźmie udział 22 lutego abp Stanisław Gądecki.

Wystawa podzielona jest na dwie części. – W pierwszej sali pokazaliśmy prawdziwe skarby ocalałe z dawnej poznańskiej fary, kielichy, relikwiarze, monstrancje, portrety – mówi Pudelska. Z kolei druga część wystawy przenosi widza w nieodległą przeszłość, prezentując wątki z historii parafii farnej przeniesionej do świątyni pojezuickiej. – Gromadzące tłumy procesje na Boże Ciało, nabożeństwa, obchody ważnych rocznic i doniosłe wydarzenia życia kościoła poznańskiego zostały przywołane by pokazać, że poznańska fara to nie tylko miejsce z cegły i kamienia, ale przede wszystkim nieustanna służba Boża dla i wśród mieszkańców miasta – zaznacza kustosz Muzeum Archidiecezjalnego.

Odkrycie poznańskich muzealników ma szczególne znaczenie dla Komitetu Odbudowy Pomnika Wdzięczności. W jego skład wchodzą profesorowie poznańskich uczelni, członkowie Polskiej Akademii Nauk, artyści i twórcy kultury, kombatanci i harcerze, którzy podjęli starania o odbudowę monumentu. Pomnik ma stanąć w Poznaniu do 2016 r.

Pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa, zwany Pomnikiem Wdzięczności, został zbudowany w Poznaniu ze składek społeczeństwa polskiego w 1932 r. jako wotum wdzięczności za odzyskaną przez Polskę niepodległość. Już w październiku 1939 r. został zniszczony przez hitlerowskiego okupanta. Do naszych czasów zachowało się tylko kilka niewielkich fragmentów pomnika.

Źródło: KAI

luk

Więcej o historii pomnika i planach jego odbudowy czytaj: Odbudować pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa w Poznaniu

 

Za: Polonia Christiana - pch24.pl (2014-02-23 ) | http://www.pch24.pl/poznan--odnaleziono-palec-chrystusa-z-pomnika-wdziecznosci,21271,i.html

Skip to content