Brytyjski tygodnik katolicki o wyraźnym spadku zaufania wiernych do Kościoła w Polsce

Aktualizacja: 2014-02-21 1:40 pm

Tygodnik postępowych katolików, „The Tablet” zwraca uwagę na wyraźny spadek zaufania katolików do Kościoła w Polsce i coraz bardziej negatywnej oceny religijności.

Tygodnik cytuje wyniki ostatniego sondażu CBOS-u, z którego wynika, że 74 proc. Polaków uważa, iż religia nie zawsze jest źródłem moralności, a ludzie powinni kierować się przede wszystkim własnym sumieniem.

„Tablet” przypomina, że Polska nadal jest powszechnie uważana za najbardziej katolicki kraj w Europie. Około 95 proc. z 38 mln mieszkańców stanowią ochrzczeni katolicy, a co najmniej jedna trzecia z nich twierdzi, że uczestniczy we Mszy Świętej w każdą niedzielę.

Mimo to – zaznacza tygodnik – sondaż wykazał, że wzrasta liczba Polaków, którzy uważają, że nie ma bezpośredniego związku między religią a moralnością.  W 2009 roku uważało tak 33 proc., obecnie już 41 proc. Z badania CBOS-u wynika także, że liczba ludzi, którzy wierzą, iż religia jest jedynym źródłem moralności spadła do 16 proc. z 24 proc. w roku 2009.

„Tablet” zauważył, że Kościół w Polsce stoi przed poważnymi wyzwaniami nie tylko z powodu deprecjonowania przez władze religii, ale także wskutek rosnącej alienacji młodych Polaków.

Tygodnik wspomina, że polscy biskupi podczas wizyty ad limina w Watykanie mieli się skarżyć Ojcu św., iż niektóre media charakteryzują Kościół w Polsce jako „ zacofany”. Tłumaczyli też, że ataki na Kościół nasiliły się wskutek doniesień o nadużyciach seksualnych duchownych i sprzeciwu Kościoła wobec „małżeństw homoseksualnych”.

Źródło: thetablet.co.uk., AS

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=73453 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]