Aktualizacja strony została wstrzymana

Ponad milion z MSZ na projekty w USA

Ministerstwo Spraw Zagranicznych rozstrzygnęło konkurs „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2014 roku”, w ramach którego rządowe granty otrzymały polskie fundacje i stowarzyszenia na różnego rodzaju inicjatywy, w tym m.in. na propagowanie polskiej kultury i języka na terenie Stanów Zjednoczonych.

Wyniki konkursu zostały ogłoszone w poniedziałek. Na liście znalazła się tylko jedna fundacja mająca siedzibę w Nowym Jorku, a jest nią Fundacja Kościuszkowska. Na dwa projekty – „Stypendia dla polskich studentów” oraz „Słownik Fundacji Kościuszkowskiej-Aktualizacja” Ministerstwo Spraw Zagranicznych przyznało fundacji w sumie 230 tysięcy złotych.

O 20 tysięcy złotych więcej dostało Centrum Taubego Odnowy Źycia Żydowskiego w Polsce. Fundacja, mająca główną siedzibę w Warszawie, istnieje od 2009 roku. „Naszym celem jest przede wszystkim rozwijanie wiedzy o polskich Żydach w Polsce, ale i za granicą. Oprócz tego chcemy promować wzajemne porozumienie pomiędzy Żydami i nie-Żydami” – powiedział w rozmowie z „Nowym Dziennikiem” Szymon Gebert, koordynator projektu 'Kształtowanie Polonii XXI wieku: Poznaj – Włącz się – Zaangażuj’. To właśnie na realizacje tego projektu fundacja dostała 250 tys. złotych. „Chcemy zorganizować grupę amerykańskich studentów, mających pochodzenie polskie oraz polsko-żydowskie i zaprosić ich do Polski. W ramach dwunastodniowej wizyty będziemy ich zapoznawać z historią naszego kraju, kulturą żydowską na tych terenach, ale nie tylko. Odwiedzimy kilka polskich miast, między innymi Warszawę i Kraków. Chcemy pokazać, że duża część historii polskiej i żydowskiej jest wspólna” – wyjaśnia Szymon Gebert. Projekt ma być realizowany w lecie.

Nieco wcześniej, bo już w kwietniu, ruszy projekt „Greenpoint. Przemiany” realizowany przez Culture Shock z Warszawy. Na ten cel fundacja dostała 150 tys. złotych. Prezes fundacji Marta Pawlaczek od ponad roku mieszka w Nowym Jorku. „Nasza oferta to przede wszystkim polskie wydarzenia kulturalne skierowane do osób w każdym wieku, odbywające się na Greenpoincie. W ten sposób chcemy niejako ocalić polskość tej dzielnicy” – powiedziała w rozmowie z „Nowym Dziennikiem” Marta Pawlaczek.

Już za kilka tygodni ruszą zapisy między innymi na warsztaty fotograficzne, literackie i historyczne. Oprócz tego będą organizowane koncerty kameralne, podczas których muzycy będą grać utwory polskich kompozytorów. Co ważne, udział we wszystkich wydarzeniach będzie bezpłatny. „Szczególnie zapraszamy osoby po 50. roku życia, bo wiem, że dla nich odbywa się coraz mniej różnych imprez, szczególnie na Greenpoincie. Więcej informacji podam już w marcu” – mówi prezes fundacji.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych przyznało także 100 tys. złotych dla Fundacji Shalom na organizacje Festiwalu Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera” w Nowym Jorku. 158 500 złotych dostała Fundacja Oświata Polska za Granicą na XV Polish Film Festival odbywający się w Los Angeles. Listę polskich fundacji, które znalazły się wśród laureatów konkursu i w tym roku realizują projekty dla Polaków mieszkających w Stanach Zjednoczonych, zamyka Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej. Ministerstwo przyznało mu 70 tys. złotych na projekt pod nazwą „Odnawiamy żydowskie więzi Polonii z Polską”.

Oprócz tego ministerialne wsparcie w wysokości 5 milionów złotych dostało Stowarzyszenie Wspólnota Polska na projekt „Wzmocnienie i aktywizacja środowisk polskich w krajach zamieszkania”, który będzie realizowany między innymi w Rosji, Turcji, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Z kolei 550 tys. złotych dostało Stowarzyszenie na projekt wspierający szkoły prowadzące zajęcia w języku polskim, znajdujące się także między innymi w USA.

W sumie do Ministerstwa Spraw Zagranicznych wpłynęły 372 oferty. Ostatecznie komisja wybrała 136. Łączna kwota dofinansowania dla stowarzyszeń i fundacji zajmujących się współpracą z Polonią i Polakami za granicą wyniosła prawie 60 milionów złotych.

AA

[Dalszy przedruk – za zgodą Redakcji Nowego Dziennika]

Za: Nowy Dziennik (17 lutego 2014) | http://www.dziennik.com/wiadomosci/artykul/ponad-million-z-msz-na-projekty-w-usa

Skip to content