Australia: Policja uzyska prawo do przeszukiwania domów, komputerów bez wiedzy właścicieli

Aktualizacja: 2009-03-5 11:41 am

Socjalistyczny rząd australijskiego stanu Nowa Południowa Walia (NPW) wniósł pod obrady parlamentu projekt ustawy zezwalającej policji i służbom specjalnym na przeszukiwanie domów bez zgody i wiedzy właścicieli.

41-letni Nathan Rees, premier NPW powiedział, że jego stan będzie pierwszym w Australii wprowadzającym tak drastyczne przepisy. Mają one być elementem “w walce przeciwko terroryzmowi”.

“Jeśli jesteś poważnym przestępcą w NPW, powinieneś się obawiać.” – ostrzegł premier Rees, i dodał: “Prawo to umożliwi naszym siłom policyjnym przeszukanie twojego domy bez twojej wiedzy.”

Oprócz przeszukania domu bez wiedzy właściciela, prawo dopuszcza również zdalne połączenie się z komputerem domowym i monitorowanie go przez okres jednego miesiąca.

Zgodę na przeszukiwanie ma wydawać Sąd Najwyższy w przypadkach gdy czyny podejrzanego zagrożone są karą co najmniej 7 lat więzienia. Policja będzie mogła uzyskiwać zgodę na zatajenie przez okres do 3 lat informacji o przeszukiwaniu.

Premier Nathan Rees związany jest z Australijską Partią Pracy, socjalistyczną partią należącą do Międzynarodówki Socjalistyczej. Pomimo tego oraz faktu, iż od wielu lat żyje w nieślubnym związku, Rees deklaruje się jako katolik.

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) www.bibula.com na podstawie The Daily Telegraph


Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=7332 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]