Australia: Policja uzyska prawo do przeszukiwania domów, komputerów bez wiedzy właścicieli

Socjalistyczny rząd australijskiego stanu Nowa Południowa Walia (NPW) wniósł pod obrady parlamentu projekt ustawy zezwalającej policji i służbom specjalnym na przeszukiwanie domów bez zgody i wiedzy właścicieli.

41-letni Nathan Rees, premier NPW powiedział, że jego stan będzie pierwszym w Australii wprowadzającym tak drastyczne przepisy. Mają one być elementem „w walce przeciwko terroryzmowi”.

„Jeśli jesteś poważnym przestępcą w NPW, powinieneś się obawiać.” – ostrzegł premier Rees, i dodał: „Prawo to umożliwi naszym siłom policyjnym przeszukanie twojego domy bez twojej wiedzy.”

Oprócz przeszukania domu bez wiedzy właściciela, prawo dopuszcza również zdalne połączenie się z komputerem domowym i monitorowanie go przez okres jednego miesiąca.

Zgodę na przeszukiwanie ma wydawać Sąd Najwyższy w przypadkach gdy czyny podejrzanego zagrożone są karą co najmniej 7 lat więzienia. Policja będzie mogła uzyskiwać zgodę na zatajenie przez okres do 3 lat informacji o przeszukiwaniu.

Premier Nathan Rees związany jest z Australijską Partią Pracy, socjalistyczną partią należącą do Międzynarodówki Socjalistyczej. Pomimo tego oraz faktu, iż od wielu lat żyje w nieślubnym związku, Rees deklaruje się jako katolik.

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) www.bibula.com na podstawie The Daily Telegraph


Skip to content