Petycja do króla Belgów: „Filipie, prosimy, nie podpisuj!”

Aktualizacja: 2014-02-13 4:35 pm

Belgia: przegłosowano eutanazję dla dzieci

Od dziś belgijskie dzieci, które chcą popełnić samobójstwo mogą liczyć na pomoc lekarzy. Wystarczy, że są nieuleczalnie chore, a ich choroba prowadzi do nieuniknionej śmierci w krótkim czasie. Dziś wieczorem niższa izba parlamentu przegłosowała zdecydowaną większością głosów (86 za, 44 przeciw, 12 wstrzymało się od głosowania) eutanazję dla nieletnich.

Podobne prawo istnieje już w Holandii. Tam granicę wieku ustalono na 12 lat. W Belgii granica jest płynna. Mówi się jedynie o umiejętności rozeznania. Z pierwotnego projektu prawa usunięto cierpienia psychiczne jako wystarczający powód do eutanazji. Tym eutanazja nieletnich różnić się będzie od eutanazji dorosłych, która w tym kraju jest legalna od 2002 r. Według oficjalnych statystyk już 2 procent zgonów w Belgii to wynik eutanazji.

Nowe prawo stawia w trudnej sytuacji króla Belgii Filipa. Odwołuje się on do dziedzictwa swego wuja Baldwina, który przygotowywał go na następcę tronu. Król Baldwin w 1990 r. odmówił podpisania ustawy aborcyjnej i z tego względu zgodził się na dwudniowe złożenie z urzędu, ryzykując losami monarchii. Teraz przed podobną próbą staje król Filip.

kb/ rv, afp

Za: Radio Watykańskie (2014-02-13)

Petycja do króla Belgów: „Filipie, prosimy, nie podpisuj!”

W 50 krajach świata zbierane są podpisy pod petycją do króla Belgów Filipa I, by nie podpisywał ustawy legalizującej eutanazję pediatryczną.

W czwartek 13 lutego belgijski parlament przyjął ustawę o eutanazji małoletnich bez limitu wieku. Nowe prawo stawia w trudnej sytuacji króla Filipa I. Zgodnie z konstytucją monarcha musi podpisać to wszystko, co uchwali parlament.

Jednak Filip I odwołuje się do dziedzictwa swego wuja, króla Baldwina, a ten w 1990 r. odmówił podpisania ustawy aborcyjnej i na dwa dni abdykował, ryzykując losami monarchii. Teraz przed podobną próbą staje król Filip.

Czy król złoży swój podpis pod ustawą, która czyni Belgię pierwszym na świecie krajem, gdzie zniesiono wszelkie granice w stosowaniu „prawa do śmierci”?

“Prosimy o brak zgody na ustawę, której treść stanowi najbardziej przerażające prawo o eutanazji na całym świecie, prosimy Waszą Wysokość o zachowanie postawy monarchy, dla którego wartości etyczne mają fundamentalne znaczenie” – czytamy w treści petycji do króla.

Organizatorem kampanii zbierania podpisów jest hiszpańska fundacja CitizenGO. Podpisy można składać za pośrednictwem internetu pod adresem:

Petycja do Filipa I, króla Belgów

[Za: CitizenGO, eKAI – 16.02.2014 r.]

Za: Human Life International – Polska — Polski serwis pro-life (18/02/2014)

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=73285 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]