W rejonie wileńskim usuwane są tablice z polskimi nazwami ulic

Aktualizacja: 2009-03-5 10:25 am

W rejonie wileńskim usuwane są tablice z polskimi nazwami ulic, które były umieszczone obok tablic litewskich.
Pod koniec stycznia Najwyższy Sąd Administracyjny nakazał usunięcie polskich tablic w ciągu 30 dni. Decyzja Sądu jest ostateczna i niepodważalna.
Tablice z polskimi nazwami ulic umieszczone były w podwileńskich miejscowościach: Mejszagoła, Suderwa, Niemenczyn i Turgiele, w których litewscy Polacy stanowią nawet do 80 procent mieszkańców .

Mer rejonu wileńskiego Maria Rekść oświadczyła, że władze rejonu nadal będą walczyły o prawo do podwójnego nazewnictwa ulic w miejscowościach, w których w większości mieszkają Polacy. Władze zwróciły się do Ministerstwa Sprawiedliwości z prośbą o rozstrzygnięcie kolizji prawnej,dotyczącej używania języka polskiego w napisach informacyjnych. Istnieje bowiem sprzeczność między ustawą o języku państwowym , która zabrania napisów w wersji nielitewskiej, a ustawą o mniejszościach narodowych, która na to zezwala.

Związek Polaków na Litwie nie wyklucza, że decyzję władz Litwy zaskarży do Międzynarodowego Trybunału w Strasburgu.

IAR/GJ

Za: prawy.pl


Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=7323 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]