Aktualizacja strony została wstrzymana

Nobel za legalizację narkotyków

Prezydent Urugwaju, Jose „Pepe” Mujica jest kandydatem do Pokojowej Nagrody Nobla. Jakie zasługi na rzecz pokoju odniósł prezydent? Zalegalizował marihuanę (sic!).

Prezydent Urugwaju Jose „Pepe” Mujica fot. Ivan Franco/EFE/FORUM

Kandydaturę prezydenta poparły organizację promujące narkotyki, takie jak Drugs Peace Institute czy Wspólnota Urugwajskich Plantatorów. Mujica zalegalizował produkcję i konsumpcję marihuany w 2012 roku. Jego decyzja wzbudziła liczne kontrowersje, bo Urugwaj stał się pierwszym krajem na świecie z tak liberalnymi regulacjami dotyczącymi narkotyków.

Jak swoje poparcie dla nominacji prezydenta Urugwaju do Pokojowej Nagrody Nobla uzasadnił Drugs Peace Institute? Zdaniem przedstawicieli tej organizacji konsumowanie marihuany powinno być traktowane jako prawo człowieka. Organizacja wyraziła też swój podziw dla głowy urugwajskiego państwa, bo Mujica sprzeciwił się ONZ-skiej prohibicji dla substancji odurzających.

Drugs Peace Institute nie ma wątpliwości, że Mujica jest dobrym kandydatem do Pokojowej Nagrody Nobla, bo dzięki swojej decyzji „stał się symbolem, wyciągnął rękę w warunkach światowego podziału”.

Źrodło: rt.com

ged

Za: Polonia Christiana - pch24.pl (2014-02-08) | http://www.pch24.pl/nobel-za-legalizacje-narkotykow,21013,i.html

Skip to content