Były minister kultury: Buzek chciał oddać Niemcom dzieła sztuki

Aktualizacja: 2014-01-31 4:41 pm

Były minister kultury, a obecnie poseł PiS, Kazimierz Michał Ujazdowski stwierdził, że Jerzy Buzek, gdy był premierem, chciał oddać Niemcom więcej dzieł sztuki niż otrzymali z Polski.

O tym, że premier Buzek chciał oddać Niemcom dzieła sztuki, które są zdeponowane w Polsce, Ujazdowski poinformował, gdy komentował sprawę zwrotu polskich dzieł, zrabowanych przez Niemców podczas II wojny światowej.

Mam prawo sądzić, że rzecz dotyczy niemieckich roszczeń do zbiorów z Pruskiej Biblioteki Państwowej w Berlinie, tzw. “Berlinki”, znajdujących się w depozycie Biblioteki Jagiellońskiej. Z tym są związane niemieckie nadzieje i z tym się wiąże niemiecka polityka, tym bardziej, że próby odzyskania choćby części “Berlinki” miały miejsce z końcem pierwszej dekady odzyskania przez Polskę niepodległości, w okresie rządów AWS-u – powiedział Ujazdowski.

Wiem, że takie oczekiwania strona niemiecka wysuwała pod adresem Jerzego Buzka i wtedy przytomność kilku urzędników Kancelarii Premiera zapobiegła fatalnym decyzjom – dodał.

Buzek miał oddać kanclerzowi Shroderowi m.in. bardzo cenne, najstarsze wydanie Biblii z 1522 roku w tłumaczeniu Martina Lutra, które znajduje się w zbiorach „Berlinki”.

To prawda, oddał i nawet chciał więcej, to było parę miesięcy przed tym, zanim ja zostałem ministrem kultury i dziedzictwa narodowego. To nie była przemyślana decyzja i dlatego mówię, że tylko przytomność bardzo odpowiedzialnych urzędników zapobiegła gorszym decyzjom – powiedział były minister kultury.

Źródło: wpolityce.pl

ged

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=73069 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]