Były szef Pentagonu: niepotrzebnie przyjęliśmy Europę Środkową do NATO

Aktualizacja: 2014-01-16 5:43 pm

Rozszerzanie NATO odbyło się zbyt szybko – napisał były minister obrony USA Robert Gates w swoich pamiętnikach. W środę agencja „Interfax” powołując się na książkę Gatesa „Obowiązek” podała: „Pochopne włączenie byłych satelitów radzieckich – krajów bałtyckich, Węgier, Polski, Czech, Słowacji do NATO – było błędem”.

Książka Gates’a wkrótce pojawi się w księgarniach.
 
„Proces miał być wolniejszy. Umowa USA z rządami Bułgarii i Rumunii o rotacji żołnierzy przez bazy w tych krajach była niepotrzebną prowokacją” – uważa były szef Pentagonu.
 
Robert Gates podkreśla również, że „próba zaproszenia  Gruzji i Ukrainy do NATO była przesadą”. „Korzenie Imperium Rosyjskiego znajdują się w Kijowie, więc to była kolosalna prowokacja” – pisze.
 
„Czy Europejczycy, nie mówiąc o Amerykanach, gotowi byli wysyłać swoich synów i córki, w obronie Gruzji czy Ukrainy? Raczej nie. Otóż rozszerzenie NATO nie było  obowiązkiem wojskowym, ale aktem politycznym, który podważał cele Sojuszu i nieodpowiedzialnie ingerował w kwestie, uznawane przez  Rosjanie za ich żywotny  interes narodowy” – dodaje polityk.
 
Robert Gates, sowietolog z wykształcenia i członek Partii Republikańskiej, współpracował z czteroma amerykańskimi prezydentami. Według niego, „stosunki z Rosją cierpiały odkąd prezydent George Bush-Starszy opuścił stanowisko w 1993 roku”.
 

studium.uw.edu.pl/KRESY.PL

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=72804 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]