Aktualizacja strony została wstrzymana

Więcej lotnisk nie będzie

Polska straciła szanse na budowę lotnisk regionalnych. Zmarnotrawione zostaną dziesiątki milionów złotych wydanych na prace przygotowawcze.

Powołując się na rozporządzenie unijne dotyczące nowej perspektywy finansowej, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przyznaje, że nowe lotniska w naszym kraju nie powstaną. Oznacza to, że zaawansowane prace nad budową portu lotniczego w województwie podlaskim zakończą się fiaskiem. Podobny los czeka lotniska regionalne, które miały powstać m.in. w województwach warmińsko-mazurskim i świętokrzyskim.

Minister infrastruktury i rozwoju, wicepremier Elżbieta Bieńkowska sygnalizowała w ostatnich dniach rezygnację z planów budowy tego typu obiektów. „Nasz Dziennik” zapytał resort wprost, czy w Polsce w najbliższych latach powstaną nowe lotniska.

Krótką, ale jednoznaczną odpowiedź otrzymaliśmy z Biura Ministra Infrastruktury i Rozwoju. „Zgodnie z treścią unijnych rozporządzeń na nową perspektywę, ze środków europejskich lotniska będą mogły być wspierane jedynie w ograniczonym zakresie, głównie bezpieczeństwa ruchu lotniczego w sieci TEN-T. Obejmować ono będzie więc jedynie istniejące lotniska w sieci TEN-T i krajowy organ zarządzania ruchem lotniczym” – czytamy w odpowiedzi podpisanej przez Piotra Popę, rzecznika prasowego resortu.

Informacja, że na konstrukcję nowych portów lotniczych w naszym kraju UE w nowej perspektywie finansowej nie przeznacza żadnych środków, w gruncie rzeczy oznacza, że te nie powstaną, gdyż właśnie z funduszy europejskich miały być budowane. To zła wiadomość dla wielu samorządów wojewódzkich, które od kilku lat prowadzą zaawansowane i kosztowne prace nad lokalizacją na swoich terenach lotnisk regionalnych. W szczególnie trudnym położeniu znalazła się budowa portu lotniczego w województwie podlaskim, gdzie prace przygotowawcze pochłonęły już 8 mln złotych.

Jest ściernisko, będzie ściernisko

Zarząd Województwa Podlaskiego podczas posiedzenia 17 lipca 2013 r. podjął uchwałę w sprawie wystąpienia do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy lotniska regionalnego.

Wskazano lokalizację w pobliżu miejscowości Topolany w gminie Michałowo. Decyzja Regionalnej Dyrekcji spodziewana jest w najbliższych tygodniach. Zakończyły się właśnie konsultacje społeczne w sprawie budowy lotniska. Wygląda jednak na to, że wszystkie te zabiegi są daremne. Władze samorządu wojewódzkiego posiadły już wiedzę, że nie dostaną z ministerstwa środków na ten cel. Prawdopodobnie jeszcze w tym miesiącu ogłoszą więc decyzję o wstrzymaniu inwestycji. 80 mln euro z regionalnego programu operacyjnego zarezerwowanych w tegorocznym budżecie na lotnisko chcą zaś przeznaczyć na budowę i remonty dróg.

Procedury w sprawie budowy lotniska, która miała się rozpocząć w 2016 r., na Podlasiu trwają około 15 lat. Koszt inwestycji szacowany jest na 493 mln złotych. To nie jedyne przedsięwzięcie, które w tym dziesięcioleciu nie zostanie zrealizowane. Zagrożona jest budowa lotniska w Szymanach w województwie warmińsko-mazurskim.

Szacowany koszt inwestycji to 200 mln zł, z czego 76 proc. miały stanowić środki unijne. Prace nad konstrukcją terminalu pasażerskiego miały ruszyć już wiosną tego roku. Na dobre mogą też stanąć prace przygotowawcze, na etapie wydawania decyzji środowiskowej, do budowy lotniska w Obicach niedaleko Kielc. Tu potrzeba 600 mln złotych. Do tej pory na opracowanie dokumentacji i wykup gruntów wydano około 30 mln złotych.

Adam Białous

Za: Nasz Dziennik, 13 stycznia 2014 | http://www.naszdziennik.pl/polska-kraj/65051,wiecej-lotnisk-nie-bedzie.html

Skip to content