Główny Rabinat Europy: Asymilacja większym problemem niż terroryzm, antysemityzm

Główny Rabinat Europy obradując 2 marca br. w Paryżu oświadczył, że największym obecnie niebezpieczeństwem zagrażającym diasporze żydowskiej, nie jest terroryzm ani nawet antysemityzm, lecz „problem asymilacji”.

W spotkaniu Rabinatu europejskiego (Rabbinical Center of Europe’s Rabbinical Authority), zbierającym się co 6 miesięcy, uczestniczyło ponad 300 rabinów z całej Europy. Już podczas przedostatniego spotkania we wrześniu ubiegłego roku, obradujący rabini stwierdzili, że „asymilacja już teraz wykończyła wiele żydowskich społeczności, a waga tego problemu przewyższa zarówno zagrożenie antysemityzmem jak i terroryzmem” – podaje izraelska agencja JPost.

Poziom asymilacji w Europie przekroczył już 50 procent i stanowi „katastroficzną rzeczywistość” – powiedział rzecznik Rabinatu, Asher Gold. Rabinat zamierza rozszerzyć dyskusję z innymi rabinami na temat „znaczenia i utrzymania żydowskiej rodziny”.

Największy poziom asymilacji, zdaniem Ashera Golda, ma miejsce w Angli i Niemczech, gdzie „w ostatnich latach utracono ponad 60 procent swojej żydowskiej populacji.”

Rabini są jednak optymistycznie nastawieni wyrażając nadzieję, że „są sposoby na zatrzymanie procesu asymilacji i przywrócenie ludzi do judaizmu”. Ten problem środowisk żydowskich ma być załatwiony „rękami europejskich rabinów, którzy – w odróżnieniu od Izraela – mają nie tylko autorytet nauczania Tory, ale również są przywódcami środowisk żydowskich.” – twierdzi Gold.

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) na podstawie JPost

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content