Aktualizacja strony została wstrzymana

Polska już dawno wypłaciła amerykańskim Żydom odszkodowanie za poniesione straty

Szef MSZ Radosław Sikorski opublikował na stronie ministerstwa dokument z którego wynika, że Polska już raz wypłaciła Stanom Zjednoczonym gigantyczne odszkodowania dla ich obywateli żydowskiego pochodzenia.

Chodzi o umowę z 1960 roku, która dotyczyła zwrotu przez polskę mienia żydowskiego utraconego podczas II Wojny Światowej. Polska zapłaciła wtedy Stanom Zjednoczonym ponad 40 mln dolarów, czyli miliard dolarów – biorąc pod uwagę dzisiejsze realia. Według układu PRL z USA, Stany Zjednoczone zrzekły się prawa do reprezentowania swoich obywateli w sprawach powojennych odszkodowań. Wzięły na siebie także obowiązek dystrybucji pieniędzy z Polski wśród pokrzywdzonych mieszkańców.

Według eksperta ds. odszkodowań mecenasa Bartosza Grohmana dokument opublikowany przez MSZ jasno pokazuje, że dzisiejsze roszczenia amerykańskich Żydów są pozbawione podstaw prawnych i nie powinny być w ogóle rozptrywane: ” Umowa to umowa. I jeśli żadne inne porozumienie jej nie unieważnia, a tak jest w tym przypadku, obowiązuje cały czas”.

Dlaczego dopiero dziś dokument ujrzał światło dzienne? – Szef MSZ trzymał to pismo w zanadrzu i czekał na bardziej odpowiedni moment – mówił „Super Expressowi” nieoficjalnie jeden z polityków PO. – W czwartek jednak, po ponagleniach, doradcy sekretarza stanu ds. Holocaustu, który krytykował Polskę za opieszałość w uchwaleniu ustawy reprywatyzacyjnej, po prostu nie wytrzymał… – Według mnie Radosław Sikorski wiedział o tym piśmie zagrzebanym gdzieś w archiwach dużo wcześniej – komentuje mec. Grohman. – A Amerykanie o nim… zapomnieli.

sm/Super Express

UKŁAD MIĘDZY RZĄDEM POLSKIEJ RZECZPOSPOLITEJ LUDOWEJ I RZĄDEM STANÓW ZJEDNOCZONYCH AMERYKI DOTYCZĄCY ROSZCZEŃ OBYWATELI STANÓW ZJEDNOCZONYCH – pełny dokument tutaj

Za: Fronda.pl (15.12.2013) | http://www.fronda.pl/a/polska-juz-dawno-wyplacila-amerykanskim-zydom-odszkodowanie-za-poniesione-straty,32724.html

Skip to content