Belgia: Senat zgodził się na eutanazję chorych dzieci

Belgijski Senat zgodził się na eutanazję chorych dzieci. Przyjęty przez izbę wyższą parlamentu projekt rozszerzenia o niepełnoletnich niekaralności za eutanazję musi jeszcze uzyskać aprobatę Izby Deputowanych.

Eutanazja w Belgii jest legalna od 2002 r., o ile dotyczy nieuleczalnie chorych osób dorosłych, świadomie wyrażających „dobrowolną, przemyślaną i ponawianą” prośbę w tej sprawie. Obecna nowelizacja umożliwi eutanazję nieuleczalnie chorych osób niepełnoletnich, których poczytalność będzie stwierdzona przez psychologa lub psychiatrę dziecięcego. Będzie możliwa w terminalnej fazy choroby, w przypadku nieznośnych cierpień fizycznych, a także za zgodą obojga rodziców.

Nie zdecydowano się na eutanazję z powodu cierpień psychicznych, ani na określenie minimalnego wieku dziecka, zaznaczając jedynie, że musi ono być świadome konsekwencji swej prośby. Nowelizację przyjęto stosunkiem głosów 50 do 17.

Źródło: KAI
pam

Za: Polonia Christiana - pch24.pl (2013-12-13) | http://www.pch24.pl/belgia--senat-zgodzil-sie-na-eutanazje-chorych-dzieci,19849,i.html

Skip to content