Aktualizacja strony została wstrzymana

Chiny: uwięziono dwóch katakumbowych księży, uczyli katechizmu

Chińskie władze uwięziły w Qinyuan dwóch podziemnych kapłanów za organizowanie kursów katechezy dla dorosłych. W więzieniu są już od miesiąca, jednak dopiero dzisiaj agencja Asia News poinformowała o ich losie. Chodzi o dwóch stosunkowo młodych, bo zaledwie czterdziestoletnich księży. Współpracujący z nimi czterej świeccy zostali ukarani mandatami o równowartości dwóch miesięcznych pensji.

Informacje tę podał sam dyrektor agencji Asia News ks. Bernardo Cervellera, podkreślając jej znaczenie. Podczas gdy świat ekscytuje się zapowiedziami reform po trzecim plenum partii, katolicy w Chinach mają poważne obawy, że ich los wcale się nie poprawi.

kb/ rv, avvenire, asianews

Za: Radio Watykanskie (2013-11-19)

 

Kard. Zen przypomina o osamotnieniu katolików katakumbowych

Wolność religijna w Chinach zależy również od postawy Stolicy Apostolskiej. Powinna ona być bardziej jasna i bezkompromisowa – uważa kard. Joseph Zen Ze-kiun. W wywiadzie dla agencji CNS były biskup Hong Kongu przypomniał o cierpieniach wspólnot katakumbowych w Chinach. W jego przekonaniu czują się one opuszczone. Mają wrażenie, że Watykan idzie na kompromisy, że ciąży nad nim cień Ostpolitik. Rzym nie działa na korzyść katolików w katakumbach – zaznaczył kard. Zen.Tytułem przykładu podał on fakt, że po śmierci biskupów nie mianuje się ich następców. „Według mnie jest to błędna polityka, która sprawia, że Kościół staje się coraz słabszy” – powiedział chiński purpurat. Zastrzegł on jednak, że w Watykanie nastąpiły ważne zmiany personalne. Benedykt XVI mianował Chińczyka sekretarzem Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, a jej prefektem został ostatnio kard. Filoni, który pracował w Hong Kongu, więc dobrze zna sytuację w Chinach. Natomiast nowy Papież jeszcze się nie wypowiedział w tej sprawie. Stolica Apostolska będzie musiała podjąć decyzję – uważa kard. Zen Ze-kiun. kb/ rv, cns

Za: Radio Watykanskie (2013-11-19)

.