- Bibula – pismo niezalezne - https://www.bibula.com -

Pigułki antykoncepcyjne powodują ślepotę

Amerykańscy naukowcy przebadali kolejne pigułki antykoncepcyjne i stawiają diagnozę: zażywanie tych tabletek prowadzi do tego, że traci się wzrok. Nic już nie zaciemni prawdy o przemyśle antykoncepcyjnym.

Naukowcy z University of California w San Francisco podczas spotkania American Academy of Ophthalmology’s w Nowym Orleanie zaprezentowali alarmujące wyniki swoich badań na temat antykoncepcji. Podczas obserwacji 3406 kobiet w średnim wieku 40 lat, które przyjmowały długotrwale pigułki antykoncepcyjne, naukowcy odkryli, że pigułki uszkadzają im wzrok, powodują jaskę a nawet ślepotę. Już trzy lata stosowania antykoncepcji hormonalnej podwaja to ryzyko – alarmują.

Autorzy badania wysnuwają hipotezę, że przyczyną takiego zachowania tabletek antykoncepcyjnych na wzrok kobiet, jest fakt, że winne mogą być znajdujące się w nich estrogeny, “których działanie wiąże się z podwyższonym ryzykiem jaskry”. Zaznaczają jednak, że konieczne są kolejne badania wyjaśniające zależność między stosowaniem antykoncepcji hormonalnej i rozwojem chorób oczu.

sm/dziennik.pl