Pigułki antykoncepcyjne powodują ślepotę

Aktualizacja: 2013-11-19 12:01 pm

Amerykańscy naukowcy przebadali kolejne pigułki antykoncepcyjne i stawiają diagnozę: zażywanie tych tabletek prowadzi do tego, że traci się wzrok. Nic już nie zaciemni prawdy o przemyśle antykoncepcyjnym.

Naukowcy z University of California w San Francisco podczas spotkania American Academy of Ophthalmology’s w Nowym Orleanie zaprezentowali alarmujące wyniki swoich badań na temat antykoncepcji. Podczas obserwacji 3406 kobiet w średnim wieku 40 lat, które przyjmowały długotrwale pigułki antykoncepcyjne, naukowcy odkryli, że pigułki uszkadzają im wzrok, powodują jaskę a nawet ślepotę. Już trzy lata stosowania antykoncepcji hormonalnej podwaja to ryzyko – alarmują.

Autorzy badania wysnuwają hipotezę, że przyczyną takiego zachowania tabletek antykoncepcyjnych na wzrok kobiet, jest fakt, że winne mogą być znajdujące się w nich estrogeny, “których działanie wiąże się z podwyższonym ryzykiem jaskry”. Zaznaczają jednak, że konieczne są kolejne badania wyjaśniające zależność między stosowaniem antykoncepcji hormonalnej i rozwojem chorób oczu.

sm/dziennik.pl

Tags: , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=71483 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]