Muzeum Sztuki Nowoczesnej szokuje jedną ze swoich wystaw

Prezentuje na niej „nazistowskie godło Polski”. Sprawa dotyczy rzeźby Piotra Uklańskiego „Deutsch-Polnische Freundschaft”. Przedstawia ona połączenie godła Polski z godłem nazistowskich Niemiec.

O skandalicznej wystawie napisał portal prawy.pl. Co warto zauważyć jest to kolejne dzieło Uklańskiego, które łączy symbolikę nazistowską z polską symboliką patriotyczną.

Wcześniej w Galerii Narodowej Zachęta prezentowana była wystawa „Czterdzieści i cztery”. Na wystawie uwagę zwracały dwie instalacje: „Pornalikes” i „Polska Ãœber Alles”.  Na tę drugą składały się ściany z naklejonymi portretami aktorów w nazistowskich mundurach, i zawieszone na tych portretach godła Polski – dla którego tłem herbowym byli naziści.

Prof. Jan Źaryn, historyk podkreśla, że jest to profanacja naszej historii i tych Polaków, którzy oddawali życie za biało-czerwoną flagę i orła białego. Profesor przyznaje, że ma kłopot ze zdefiniowaniem sztuki nowoczesnej. Coraz częściej widać, że artyści, którzy tworzą tę definicję sami przestali być artystami. Epatują oni znakami, które nie są odbiciem talentu.

– Wydaje się, że próbują być przez chwilę sławni, chcą by ktoś przez chwilę ich zauważył. Przecież Mona Lisa Leonarda da Vinci jest znana do dzisiaj i będzie znana i ceniona przez kolejne setki lat. Natomiast produkty tych artystów zaginą w ciągu minuty, tygodnia, góra miesiąca – zauważył prof. Jan Źaryn.

Michał Kazimierz Ujazdowski, były minister kultury stwierdził wprost: to zwykły akt barbarzyństwa. Ta sprawa ma kilka wymiarów.

– Po pierwsze obraża nasze uczucia narodowe, wiążąc symbol narodowy z symbolem nazistowskim – symbolem formacji politycznej, która dokonała zniszczeń w skali świata i wyrządziła zbrodnie narodowi polskiemu. Po dziś te zbrodnie są ścigane przez państwo polskie. Po drugie sugeruje jakiś związek pomiędzy polskością, polskim patriotyzmem a nazizmem. Wreszcie jest także aktem promocji totalitaryzmu w wersji nazistowskiej – to też jest zakazane. Istnieje więc co najmniej kilka powodów do protestowania – zaznacza Michał Kazimierz Ujazdowski.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej jest jednym z trzech miejsc w Warszawie, obok CSW i Zachęty, które za nasze pieniądze wystawiają sztukę nowoczesną.

RIRM

fot. Jan Bodakowski

Za: Radio Maryja (18 listopada 2013) | http://www.radiomaryja.pl/informacje/muzeum-sztuki-nowoczesnej-szokuje-jedna-ze-swoich-wystaw/

Skip to content