Amerykańscy Żydzi chwalą papieża Franciszka i ganią Benedykta XVI

Aktualizacja: 2013-11-15 9:46 am

Amerykańskie czasopismo „The Forward” opublikowało „listę 50. najważniejszych amerykańskich Żydów 2013 roku”. W specjalnej kategorii znalazł się tu także papież Franciszek.

„The Forward” ukazuje się od 1897 i jest najstarszym organem prasowym liberalnego judaizmu z siedzibą w Nowym Jorku.

Papież Franciszek znalazł się w kategorii osób szczególnie zasłużonych dla judaizmu. Jako uzasadnienie redakcja podała, że papież „w ciągu jedynie ośmiu miesięcy” uczynił „jedną z kluczowych kwestii…stan i polepszenie stosunków ze światem żydowskim”. Papież „nie przepuścił żadnej okazji, by krytykować antysemityzm i w nadchodzącym roku planuje złożenie wizity w Izraelu”. W dodatku, jak wskazuje „The Forward”, jedna z książek Jorge Mario Bergoglia „jest nadzwyczajnym dialogiem z pewnym rabinem, który stał się jego wielkim przyjacielem w Argentynie”.

Przy okazji pochwał dla papieża Franciszka czasopismo atakuje jego poprzednika, Benedykta XVI. „The Forward” przedstawia ich w opozycji do siebie. Miałby ich różnić właśnie stosunek do judaizmu.

Benedykt XVI, jak zarzuca mu czasopismo, odmówił dostępu do archiwów watykańskich dotyczących czasu II wojny światowej i prześladowania Żydów przez nazistów. Tymczasem w rzeczywistości papież powołał komisję historyków złożoną zarówno z katolików jak i Żydów, którzy kataloguję i oceniają pozostałe po czasach II wojny światowej dokumenty. Ma to przyspieszyć oczekiwane otwarcie archiwów.  „The Forward” nie wspomina przy tym ani o dwóch wizytach Benedykta XVI w synagogach (w 2005 i 2010 roku), ani o wielkim wyczuleniu na dialog katolicyzmu z judaizmem, jaki obecny jest w dziesiątkach prac emerytowanego papieża.

Pac/katholisches.info

Za: Fronda.pl (15.11.2013) -- [Org. tytuł: « Liberalni Å»ydzi chwalÄ… papieża Franciszka i ganiÄ… Benedykta XVI»]
Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=71354 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]