Chiny: zmarł sędziwy biskup Liu Guandong, niezłomny świadek wiary i wierności Papieżowi

Aktualizacja: 2013-11-13 11:53 am

Z Chin dotarła wiadomość, że ponad dwa tygodnie temu, 28 października, zmarł tam w wieku 94 lat bp Peter Liu Guandong. Był on tajnie konsekrowanym zwierzchnikiem prefektury apostolskiej w Yixian, w prowincji Hebei pod Pekinem. Wyświęcony na kapłana w 1945 r., 10 lat później został po raz pierwszy uwięziony za opór przeciwko tworzeniu przez komunistów Kościoła niezależnego od Rzymu. Ponownie aresztowany w 1958 r. za przeciwstawianie się działaniom założonego na żądanie władz Stowarzyszenia Patriotycznego Katolików Chińskich, po kolejnych 23 latach więzienia został zwolniony w 1981 r.

Mimo wyraźnego zakazu zajmowania się sprawami Kościoła ks. Liu Guandong poświęcił się całkowicie ewangelizacji i odradzaniu wspólnot kościelnych. Rok później wierny Papieżowi bp Francis Zhou Shanfu udzielił mu potajemnie święceń biskupich jako swojemu koadiutorowi, a potem, od 1986 r., następcy. W 1989 r. władze Chińskiej Republiki Ludowej skazały bp. Liu Guandonga na „reedukację przez pracę”. Przez ostatnich 20 lat życia nie mógł się on poruszać ani nawet mówić, bo w 1993 r. uległ zawałowi serca i paraliżowi. Mimo to pozostawał dla komunistów „niebezpieczny”, skoro skazali go na areszt domowy. Wierni, siostry zakonne i księża opiekowali się swym pasterzem w ukryciu.

ak/ rv

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=71309 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]