Łaciński patriarchat Jerozolimy żąda odbudowania budynku zburzonego przez władze izraelskie

Aktualizacja: 2013-11-6 11:01 am

„Faktem bezprecedensowym jest zburzenie przez władze izraelskie budynku będącego własnością kościelną. Dotychczas nigdy jeszcze coś takiego się nie zdarzyło” – powiedział łaciński patriarcha Jerozolimy, komentując zburzenie buldożerami domu we wschodniej części tego miasta.

Budynek należący do katolickiego patriarchatu był legalnie dzierżawiony przez palestyńską rodzinę. Został wzniesiony bez żadnych zastrzeżeń ze strony władz izraelskich, które nigdy nie żądały od patriarchatu jego rozbiórki. W zeszłym tygodniu, 28 października o świcie, zburzono go buldożerami należącymi do zarządu miasta z izraelską obstawą wojskową. Twierdzono przy tym, że był zbudowany bez zezwolenia. 14-osobowa rodzina znalazła się bez dachu nad głową i koczuje pod namiotami dostarczonymi przez Czerwony Krzyż.

Abp Fouad Twal udał się wczoraj na miejsce tego poważnego incydentu z grupą duchownych katolickich i innych wyznań oraz zagranicznymi dyplomatami i dziennikarzami. „Wyburzenie budynku nie miało żadnego usprawiedliwienia – powiedział patriarcha. – Kiedy władze izraelskie dokonują takich aktów, wyrzucając ludzi z ich domów, podsyca to nienawiść i zagraża dążeniom do przywrócenia pokoju. Izraelskie ministerstwo spraw wewnętrznych i władze miejskie dobrze wiedziały, że ten teren należał do patriarchatu łacińskiego na długo przed rokiem 1967, kiedy Izrael zajął wschodnią Jerozolimę” – dodał abp Twal. Zapowiedział ponadto, że patriarchat zaskarży te działania w sądownictwie izraelskim i międzynarodowym, domagając się odbudowy zburzonego domu.

Natomiast również wczoraj Stowarzyszenie Obrony Praw Obywatelskich w Izraelu ACRI poinformowało, że władze izraelskie miejskie Jerozolimy powiadomiły kilkaset palestyńskich rodzin mieszkających we wschodniej części miasta o decyzji wyburzenia ich domów. Także i w tym przypadku jako uzasadnienie podano, że zostały one wzniesione bez zezwolenia – podają izraelscy obrońcy Palestyńczyków.

ak/ rv, lpj.org, fides

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=71069 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]