Dlaczego amerykański Sekretarz Stanu przyjechał do Polski?

Sekretarz Stanu, John Kerry przyjechał do Polski by zrealizować zamierzenia biznesowe związane z proces modernizacji polskiego systemu obronnego. W USA panuje opinia, że wizyta Kerry’ego może mieć też związek z lipcowym przyjazdem do naszego kraju szefa CIA.

Oficjalnie Sekretarz Stanu USA przybył do naszego kraju w celu omówienia kwestii bezpieczeństwa międzynarodowego, sytuacji na Bliskim Wschodzie oraz afery podsłuchowej. Poruszony miał zostać również temat współpracy gospodarczej.

John Kerry spotkał się nie tylko z premierem Donaldem Tuskiem i ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim, ale także z ministrem obrony Tomaszem Siemoniakiem.

Amerykański urzędnik skupił się na planach MON, które zamierza przeznaczyć ponad 30 mld dol. na modernizację sprzętu w ciągu najbliższych dziewięciu lat. Podczas spotkania amerykański polityk miał również poruszać kwestię programu budowy tarczy antyrakietowej w Europie, która – jak zapewniają USA- wciąż jest aktualna. Poruszany był również temat polskiej armii w Afganistanie.

Zgodnie z nowymi obietnicami, plan budowy tarczy antyrakietowej w Europie – w celu przeciwdziałania potencjalnemu zagrożeniu tym razem ze strony Iranu – przewiduje rozmieszczenie dziesiątek rakiet SM- 3 w Rumunii i w Polsce.

W ubiegłym tygodniu tuż przed wizytą Kerry’ego, przedstawiciele Departamentu Obrony zapewniali, że „Polska jest ważnym elementem europejskiej obrony antyrakietowej NATO”. Obiecano, że w naszym kraju będzie etapowo do 2018 r. wdrażany system obrony przeciwrakietowej.

Departament Obrony zaznaczył także, że oba kraje łączą „ważne stosunki gospodarcze”. Polska jest największym partnerem handlowym Stanów Zjednoczonych w Europie Środkowej, a Stany Zjednoczone są jednym z najlepszych źródeł inwestycji zagranicznych w Polsce.

Wg rzeczniczki Departamentu Obrony USA, dwustronna wymiana handlowa wzrosła czterokrotnie w ciągu ostatnich 10 lat, a eksport z USA do Polski wzrósł o ponad 37 proc. w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2013 roku.

Amerykańscy przedsiębiorcy zainwestowali w Polsce około 20 mld dol. i zatrudniają około 180 tys. pracowników. Korporacja Amazon zaś ogłosiła w zeszłym miesiącu, że zamierza otworzyć w 2015 r. trzy węzły logistyczne w naszym kraju, tworząc około 6 tys. nowych miejsc pracy.

Jak twierdzi portal Defence24, powołujący się na swoje źródła w MSZ i służbach specjalnych, Kerry przyjechał do Polski także po to, aby przekazać informacje o tym, że zachodnie media mogą wkrótce wejść w posiadanie kolejnych dokumentów z archiwum Snowdena. Ma ono zawierać informacje o rzekomych więzień CIA w Polsce.

Amerykanie spodziewają się również ujawnienia innych informacji, które mogą bardzo niekorzystnie wpłynąć na współpracę energetyczną w regionie. Chodzi o próbę destabilizacji sytuacji w jednym z państw nadbałtyckich. Kerry miał również poruszyć temat bazy nasłuchowej zlokalizowanej na terytorium Polski, której operatorem są Amerykanie.

Źródło: breibart, State Department, defence24, AS.

Za: Polonia Christiana - pch24.pl (2013-11-06) | http://www.pch24.pl/dlaczego-amerykanski-sekretarz-stanu-przyjechal-do-polski-,18936,i.html

Skip to content