Faux pas amerykańskiej dyplomacji. Sekretarz stanu USA zignorował tablicę ofiar Smoleńska

Aktualizacja: 2013-11-5 8:42 am

John Kerry, który rozpoczął swoją wizytę w Polsce od złożenia kwiatów na grobie Tadeusza Mazowieckiego całkowicie zignorował ofiary katastrofy smoleńskiej i spacerując Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem nawet na chwilę nie zatrzymał się przy tablicy poświęconej pamięci śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego i pozostałych 95 osób, które zginęły 10 kwietnia 2010 roku.

Sekretarz stanu USA po zakończeniu spotkania z Radosławem Sikorskim postanowił przespacerować się Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem. Po drodze witał się z ludźmi, a nawet zatrzymał się na kawę w jednej z kawiarni. W pewnym momencie pozował nawet do zdjęcia z chłopcem uczestniczącym w szkolnej wycieczce.

Przechodząc obok znajdującej się na fasadzie Pałacu Prezydenckiego tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej, w tym m.in. śp. Parę prezydencką Lecha i Marię Kaczyńskich oraz ostatniego prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, nawet nie zwrócił na nią uwagi i jak gdyby nigdy nic, kontynuował swój spacer po Warszawie.

Zachowanie sekretarza USA z pewnością można uznać jako faux pas amerykańskiej dyplomacji. Wśród publicystów pojawiają się jednak komentarze, że zachowanie Johna Kerry’ego było w pełni świadomie…

Autor:
Współpracownicy:
Źródło:

KOMENTARZ BIBUŁY: W tego typu gestach na tym poziomie dyplomacji, nie ma nic przypadkowego. Kerry świadomie zgodził się na taki a nie inny scenariusz wizyty wiedząc, że ma przejść obojętnie obok tablicy ku czci ofiar zbrodni smoleńskiej. Jak interpretować to zachowanie? Być może jako chęć odcięcia się w wikłanie się w wewnętrzne sprawy polsko-rosyjskie. Służby amerykańskie doskonale i niezwykle dokładnie wiedzą jak doszło do zbrodni, jak zainscenizowano “katastrofę samolotu” i na ile ludzie Komorowskiego są z nią związani. Mając taką wiedzę, można dowolnie szantażować i wykorzystywać swego przeciwnika (sic!).

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=71034 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]