Aktualizacja strony została wstrzymana

Lwowskie cmentarze

Lwowskie Cmentarze Łyczakowski i Orląt to część polskiej historii. Na tych wyjątkowych nekropoliach spoczywają wybitni polscy naukowcy, artyści i żołnierze od powstańców styczniowych po obrońców Lwowa.

Lwowska przewodniczka Beata Kost podkreśla w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że Cmentarz Łyczakowski, oprócz spuścizny historycznej ma też ogromną wartość artystyczną. Nekropolia jest położona na wzgórzu, a najwyższym jej punktem jest kwatera powstańców styczniowych. Wokół niej rozciąga się blisko 40- hektarowy teren z przepięknymi nagrobkami, rzeźbami i kaplicami tworzonymi przez znakomitych rzeźbiarzy – wyjaśnia Beata Kostro.

Autonomiczną częścią Cmentarza Łyczakowskiego jest jedna z najbardziej wyjątkowych polskich nekropolii wojennych czyli Cmentarz Orląt Lwowskich. Spoczywa tam blisko 3. tysiące niezwykłych bohaterów broniących Lwowa przed Ukraińcami w 1918 roku – przypomina sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Krzysztof Kunert. Historyk tłumaczy, że do obrony Lwowa ruszyli najmłodsi mieszkańcy miasta – symbol obrońców „orlątko” Jurek Bitschan, nie miał nawet 14. lat kiedy zginął od dwóch eksplodujących, ukraińskich pocisków. Profesor Kunert podkreśla, że legenda obrońców Lwowa odegrała ogromną rolę jako przykład niezwykłego poświęcenia i bohaterstwa bardzo młodych ludzi.

Ale na Cmentarzu Orląt spoczywają nie tylko bohaterscy obrońcy Lwowa – przypomina Beata Kost. Pochowana jest tam między innymi Maria Dulębianka, zasłużona działaczka społeczno-polityczna. W imieniu Czerwonego Krzyża, odwiedzając ukraińskie więzienia i obozy internowanych jeńców i osób cywilnych w zaraziła się tyfusem i zmarła. Leży też na Cmentarzu Orląt polski arcybiskup lwowski obrządku ormiańskiego, teolog, polityk, poseł na Sejm Ustawodawczy, a następnie senator I kadencji w II Rzeczpospolitej Józef Teodorowicz. Jest też na tej nekropolii pochowany profesor Ludwig Rydygier – ojciec polskiej chirurgii, który w 1880 roku przeprowadził jako pierwszy w Polsce, a drugi na świecie, operację na otwartym żołądku – przypomina Beata Kostro.

Dla wszystkich tych bardziej i mniej znanych lwowian wieczorem na Cmentarzach Łyczakowskim i Orląt Lwowskich zapłonie 40. tysięcy biało-czerwonych zniczy, które będą wyrazem pamięci i oddaniem hołdu.

IAR/Kresy.pl

Za: Kresy.pl (01 listopada 2013)

Skip to content