Aktualizacja strony została wstrzymana

Muzeum Polskie w Rapperswilu zostanie zamknięte

Władze miasta w szwajcarskim Rapperswilu postanowiły zamknąć funkcjonujące od 1870 r. Muzem Polskie mieszczące się na tamtejszym zamku. Polską placówkę stworzył hr. Władysław Broël-Plater przy pomocy grupy szwajcarskich przyjaciół skupionych wokół pisarza Gotfryda Kellera. Ludzie Ci nieśli pomoc powstańcom styczniowym. Pomagali im też w tworzeniu polskich ośrodków kultury i historii.

Dzięki darom płynącym z całego świata Muzeum w Rapperswilu wzrosło do rangi Polskiego Muzeum Narodowego. Wśród licznych zbiorów znajduje się tam wystawa polskich mundurów i uzbrojenia od czasów Średniowiecza do XIX w. Demonstrowane były pokoje Kościuszki i Mickiewicza, ekspozycja pamiątek po Radiu Wolna Europa.

Wydaje się, że sprawa obecności Muzeum Polskiego na zamku w Rapperswilu jest przesądzona. Źałujemy bardzo, że wbrew ciągle powtarzanym przez władze miasta i gminy Rapperswil zapewnieniom o pozostawieniu Muzeum na zamku, włodarze miasta w ciągu kilku miesięcy zmienili zdanie – napisano na stronie internetowej Muzeum.

Wyrażono jednocześnie „zdziwienie i zażenowanie tak stronniczym przedstawieniem w prasie” instytucji, która przez ponad 140 lat propagowała wolność, a więc wartość ważną również dla Szwajcarów. Zaznaczono, że „sprzeciw budzi lekceważące potraktowanie muzeum, które przez lata z naukową dokładnością dokumentowało historię związków Szwajcarii z Polską i krajami Europy Wschodniej a także zgromadziło ważne dla naukowców archiwa”.

Zdaniem dyrekcji placówki oraz tamtejszej Polonii „likwidacja Muzeum jest aktem pokory władz miasta i gminy wobec ambicji lokalnego oligarchy, który posługując się niegodnymi uczciwego obywatela metodami, od lat szykanuje Muzeum Polskie”. Podkreśla się też, że „muzeum jest instytucją kulturalną o znaczeniu międzynarodowym, którą Szwajcarzy i Polacy (w dużej części również rapperswilczycy) zbudowali wspólnie. „Dzięki Muzeum Polskiemu i dzięki polskim emigrantom, miasto Rapperswil jest znane na wszystkich kontynentach świata”  – przypomniano.

Franciszek L.Ćwik 

Za: Polonia Christiana - pch24.pl (2013-10-30) | http://www.pch24.pl/muzeum-polskie-w-rapperswilu-zostanie-zamkniete,18776,i.html

Skip to content