Muzeum Polskie w Rapperswilu zostanie zamknięte

Aktualizacja: 2013-10-30 11:49 am

Władze miasta w szwajcarskim Rapperswilu postanowiły zamknąć funkcjonujące od 1870 r. Muzem Polskie mieszczące się na tamtejszym zamku. Polską placówkę stworzył hr. Władysław Broël-Plater przy pomocy grupy szwajcarskich przyjaciół skupionych wokół pisarza Gotfryda Kellera. Ludzie Ci nieśli pomoc powstańcom styczniowym. Pomagali im też w tworzeniu polskich ośrodków kultury i historii.

Dzięki darom płynącym z całego świata Muzeum w Rapperswilu wzrosło do rangi Polskiego Muzeum Narodowego. Wśród licznych zbiorów znajduje się tam wystawa polskich mundurów i uzbrojenia od czasów Średniowiecza do XIX w. Demonstrowane były pokoje Kościuszki i Mickiewicza, ekspozycja pamiątek po Radiu Wolna Europa.

Wydaje się, że sprawa obecności Muzeum Polskiego na zamku w Rapperswilu jest przesądzona. Źałujemy bardzo, że wbrew ciągle powtarzanym przez władze miasta i gminy Rapperswil zapewnieniom o pozostawieniu Muzeum na zamku, włodarze miasta w ciągu kilku miesięcy zmienili zdanie – napisano na stronie internetowej Muzeum.

Wyrażono jednocześnie „zdziwienie i zażenowanie tak stronniczym przedstawieniem w prasie” instytucji, która przez ponad 140 lat propagowała wolność, a więc wartość ważną również dla Szwajcarów. Zaznaczono, że „sprzeciw budzi lekceważące potraktowanie muzeum, które przez lata z naukową dokładnością dokumentowało historię związków Szwajcarii z Polską i krajami Europy Wschodniej a także zgromadziło ważne dla naukowców archiwa”.

Zdaniem dyrekcji placówki oraz tamtejszej Polonii „likwidacja Muzeum jest aktem pokory władz miasta i gminy wobec ambicji lokalnego oligarchy, który posługując się niegodnymi uczciwego obywatela metodami, od lat szykanuje Muzeum Polskie”. Podkreśla się też, że „muzeum jest instytucją kulturalną o znaczeniu międzynarodowym, którą Szwajcarzy i Polacy (w dużej części również rapperswilczycy) zbudowali wspólnie. “Dzięki Muzeum Polskiemu i dzięki polskim emigrantom, miasto Rapperswil jest znane na wszystkich kontynentach świata”  – przypomniano.

Franciszek L.Ćwik 

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=70882 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]