Aktualizacja strony została wstrzymana

Resort Sikorskiego promuje stalinowca. Zrobili z Baumana „najwybitniejszego myśliciela”

Jak ustalił portal niezalezna.pl w dniach 29-31 października z wykładami na Litwie będzie gościł Zygmunt Bauman, za młodu major w Korpusie Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz tajny współpracownik Informacji Wojskowej. Na oficjalnych stronach Instytutu Polskiego w Wilnie i w Kownie Bauman przedstawiany jest natomiast jako… „jeden z najwybitniejszych światowych myślicieli”.

– Na zaproszenie Instytutu Polskiego w Wilnie i w Kownie w dniach 29-31 października będzie gościł z wykładami jeden z najwybitniejszych światowych myślicieli, współtwórca koncepcji postmodernizmu – prof. Zygmunt Bauman – czytamy w zaproszeniu na wykłady Baumana na Litwie.

Instytut Polski w Wilnie został został powołany na mocy Traktatu między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Litewską o przyjaznej i dobrosąsiedzkiej współpracy rozporządzeniem Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 21 grudnia 1995 roku i bezpośrednio podlega właśnie pod resort Radosława Sikorskiego. Instytuty Polskie są placówkami podległymi Ministerstwu Spraw Zagranicznych, których „naczelnym zadaniem jest upowszechnianie polskiej kultury, wiedzy o historii oraz dziedzictwie narodowym w świecie, a także promocja współpracy w dziedzinie kultury, edukacji, nauki oraz życia społecznego”.

– Misją Instytutu jest upowszechnianie wiedzy o Polsce, popularyzowanie dorobku polskiej kultury i nauki, wspieranie współpracy między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Litewską, w tym kontaktów między osobami prywatnymi, organizacjami społecznymi, środowiskami gospodarczymi, instytucjami samorządowymi Polski i Litwy – czytamy na stronie Instytutu Polskiego w Wilnie.
 
Zygmunt Bauman ma wygłosić wykłady na Uniwersytecie Wileńskim oraz na Uniwersytecie Witolda Wielkiego w Kownie na następujące tematy: „Online/Offline. Źycie między dwoma światami – sprzeczne czy zgodne? I do jakiego stopnia?” oraz „Utrata wrażliwości w dobie globalnego (nie)bezpieczeństwa”. Przewidziana jest także dyskusja w języku angielskim.

Poza samym zaproszeniem sporo kontrowersji budzi dołączony do informacji biogram Baumana, w którym nie ma ani słowa o tym, że z dokumentów IPN wynika, iż major Zygmunt Bauman nie tylko szkolił żołnierzy KBW, ale i osobiście dowodził oddziałem, który wyłapywał Źołnierzy Wyklętych. Było to za rządów Bolesława Bieruta, z którego córką – swoją partnerką – mieszka obecnie w angielskim Leeds.

(fot. lenkukultura.lt)

„Zygmunt Bauman (ur.  w 1925 r. w Poznaniu,  Polska ) – jeden z najwybitniejszych światowych myślicieli, współtwórca koncepcji postmodernizmu. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie następnie wykładał. Od 1968 r. pracował na uniwersytetach w Tel Awiwie i Hajfie. W 1971 r. wyjechał do Anglii, gdzie związał się z Uniwersytetem w Leeds, kierując Katedrą Socjologii, aż do odejścia na emeryturę. Prof. Z. Bauman jest wyjątkowo twórczym politologiem, socjologiem, filozofem, badaczem zagadnień etycznych, historycznych i kulturowych. Od kilkudziesięciu lat Bauman należy do wąskiego grona najbardziej wnikliwych obserwatorów życia społecznego i politycznego w Europie i do najwybitniejszych jego interpretatorów. Podstawowym tematem prac Z. Baumana jest współczesna kultura, jej cechy i zachodzące w niej przemiany” – czytamy w biogramie na stronach Instytutu Polskiego w Wilnie.

Tymczasem z materiałów IPN wynika, że przed rokiem 1944 Bauman służył w moskiewskiej milicji, formacji wchodzącej w skład NKWD. – Moja praca w policji trwała trzy miesiące i polegała na regulowaniu ruchu ulicznego. Stałem i machałem chorągiewkami – ironizował Bauman w materiale „Wiadomości” TVP poświęconym zakłóceniu jego wykładu we Wrocławiu.  Ponadto dziennikarze „Gazety Polskiej” na podstawie akt IPN ustalili, że w latach 1945-1953 Bauman był oficerem komunistycznych organów bezpieczeństwa. W KBW pełnił funkcję dowódcy 5. Samodzielnego Batalionu Ochrony Korpusu ds. polityczno-wychowawczych. Awansował na szefa oddziału II Zarządu Politycznego tej formacji.
 
Zdaniem Piotra Gontarczyka owa działalność „wychowawcza” obciąża Baumana bardziej niż dowodzenie zbrodniczym oddziałem. – Był wysokim funkcjonariuszem pionu polityczno-wychowawczego pracującym nad przygotowaniem żołnierzy KBW, którzy później strzelali do współobywateli, żołnierzy podziemia niepodległościowego. Bauman indoktrynował żołnierzy korpusu i przerabiał na janczarów komunizmu. Na przełożonych takich jak on ciąży większa odpowiedzialność niż na egzekutorach, którzy fizycznie unicestwiali walczących o niepodległość – mówi „Gazecie Polskiej” historyk.

KOMENTARZ BIBUŁY: „Jak ustalił portal niezalezna.pl” – no i po co ta infantylna samo-promocja portalu niezalezna.pl? Chwała za wyszukiwanie ciekawych informacji, ale czy za każdą musi iść dziennikarsko prymitywna autoreklama? Czy jakiś kompleks niższości i niedowartościowania jest aż tak silny w niektórych dziennikarskich środowiskach, że nie można żyć bez nieustannego lansowania się?

Za: niezalezna.pl (29.10.2013) | http://niezalezna.pl/47694-resort-sikorskiego-promuje-stalinowca-zrobili-z-baumana-najwybitniejszego-mysliciela

Skip to content