Aktualizacja strony została wstrzymana

CNN zmyśla słowa prezydenta Rouhaniego o holokauście

Zachodnie media najpierw wykorzystały złe tłumaczenie przemówienia prezydenta Ahmadineżada, by promować pomysł, że on chciał „wymazać Izrael z mapy”.

Teraz CNN ponownie złapano na fabrykacji odpowiedzi prezydenta Rouhaniego udzielonej w wywiadzie przeprowadzonym przez Christiane Amanpour. Pytanie Amanpour:

„Jedną z rzeczy które pana poprzednik (prezydent Ahmadineżad) zrobił w tym samym miejscu było zanegowanie holokaustu i udawanie że to był mit, chciałabym poznać pana pogląd na temat holokaustu, czy akceptuje pan go jakim był, i czym był?”

Według Fars News dokładne tłumaczenie odpowiedzi Rouhaniego jest następujące:

„Już mówiłem, że nie jestem historykiem i to historycy powinni określić sytuację i wyjaśnić aspekty wydarzeń historycznych, ale generalnie w pełni potępiamy wszelkie zbrodnie przeciwko ludzkości w całej historii, w tym zbrodnie popełnione przez nazistów, zarówno przeciwko Żydom jak i nie-Żydom, w taki sam sposób, że jeśli dziś dokonuje się zbrodni przeciwko jakiemuś narodowi lub religii, albo ludziom czy światopoglądowi, potępiamy tę zbrodnię i ludobójstwo. Dlatego to co zrobili naziści jest potępiane, (ale) aspekty o których pani mówi, wyjaśnienie tych aspektów jest obowiązkiem historyków i badaczy, a ja nie jestem badaczem historii”.

Poniżej tłumaczenie CNN:

„Powiedziałem wcześniej, że nie jestem historykiem, a więc jeśli chodzi o mówienie o wymiarach holokaustu, to nad tym powinni zastanawiać się historycy. Ale ogólnie mogę powiedzieć, że każda zbrodnia, która ma miejsce w historii przeciwko ludzkości, w tym zbrodnia popełniona przez nazistów przeciwko Żydom jak i nie-Żydom jest karygodna i naganna. Każdą zbrodnię jaką popełnili przeciwko Żydom, potępiamy, odbieranie życia ludzkiego jest podłe, nie ma różnicy, czy życie jest życiem żyda, chrześcijanina czy muzułmanina, dla nas jest to samo, ale odbieranie ludzkiego życia jest czymś co nasza religia odrzuca, natomiast to nie oznacza, że można powiedzieć, iż naziści popełnili zbrodnię przeciwko grupie, a zatem ona musi uzurpować sobie i okupować ziemię innej grupy. To też jest akt, który powinien być potępiony. O tym powinna być bezstronna dyskusja”.

Christiane Amanpour jest córką irańskiego muzułmanina i Angielki. W Iranie mieszkała do 11 roku życia, kiedy wyjechała do szkoły z internatem w Anglii. Występuje w wielu filmach zamieszczonych w internecie, w których płynnie mówi po persku i tłumaczy na angielski. Dlatego powinna zauważyć niedokładne tłumaczenie i dodanie tekstu w wypowiedzi Rouhaniego, a CNN powinna wyjaśnić to, a nawet przeprosić.

Chociaż to nie będzie miało takiego znaczenia jak notoryczne „wymazanie Izraela z mapy”, to pokazuje, jak działają zachodnie media: dosłownie wpychają słowa w usta prezydenta Rouhaniego i to nazywają wiadomościami. Fikcyjne wiadomości przedstawiają jako prawdziwe.

CNN Fabricates President Rouhani’s Words About the Holocaust
http://www.thetruthseeker.co.uk/?p=80750
26.09.2013, tłumaczenie / skrót Ola Gordon

.