Bank Światowy wyłoży 700 mln dol.m.in. na „bezpieczną aborcję” w krajach ubogich

Aktualizacja: 2013-09-25 10:35 am

Bank Światowy przeznaczy dla krajów rozwijających się co najmniej 700 mln dol. na realizację do 2015 r. tzw. Milenijnych Celów Rozwoju – ogłosił w poniedziałek prezes Banku Jim Yong Kim. Środki te mają przyczynić się do ograniczenia umieralności matek i dzieci. W praktyce chodzi o upowszechnienie tzw. bezpiecznej aborcji i antykoncepcji.

Środki będą pochodzić z podfunduszu Banku wykorzystywanego do udzielania pomocy krajom rozwijającym się – Międzynarodowego Stowarzyszenia Rozwoju (IDA).

Miliony dolarów mają być wykorzystane na realizację pilotażowych projektów Światowej Organizacji Zdrowia dot. tzw. zdrowia reprodukcyjnego.

Zdaniem szefa Banku to finansowanie jest konieczne w celu „ułatwienia dostępu kobiet i dzieci do niedrogiej i wysokiej jakości opieki zdrowotnej niezbędnej do przetrwania, zdrowego i produktywnego życia”.

Zmniejszenie śmiertelności dzieci i ograniczenie umieralności okołoporodowej kobiet to dwa z ośmiu Milenijnych Celów Rozwoju, które 189 państwa ONZ zobowiązało się osiągnąć do 2015 r. w ramach projektu Milenijnego ONZ, tj. deklaracji przyjętej w 2000 r.

W 2010 r. kard. Turkson przestrzegł na forum ONZ, by „nie wykorzystywać Milenijnych Celów Rozwoju do zabijania ubogich. Mówił: – Wszelkie próby wykorzystywania Milenijnych Celów Rozwoju, by szerzyć i narzucać egoistyczne style życia, czy co gorsza politykę demograficzną, jako tani środek do zmniejszenia liczby ubogich, to zła wola i krótkowzroczność.

Szef watykańskiej delegacji wezwał wówczas wspólnotę międzynarodową do faktycznego zwalczania ubóstwa, a nie zabijania ubogich poprzez upowszechnianie aborcji i antykoncepcji.

Źródło: newstrackindia.com, Radio Watykańskie, AS.

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=70487 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]