Prymas Czech stawia za wzór monarchię

Kardynał Dominik Duka, prymas Czech, więzień polityczny okresu prześladowań komunistycznych, w wypowiedzi dla Czeskiego Radia podał niektóre monarchie jako wzór dobrych rządów. Równocześnie ostrzegł przed problemami stojącymi przed Zachodem.

Prymas Czech stawia za wzór monarchię

By Draceane (Own work) [CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Kardynał Duka zastrzegł, że raczej stawia pytania niż daje odpowiedzi, oraz że nie sugeruje wprowadzenia w Czechach monarchii. Przypomniał, że demokrację rozumie się jako udział obywateli we władzy i procesie podejmowania decyzji. Zdaniem kardynała, większość ludzi uważa, że demokracją może być tylko republika.

Wbrew temu istnieje wiele monarchii, które mogłyby być stawiane jako wzór. Są wśród nich Wielka Brytania, Hiszpania, Holandia, czy Szwecja. Równocześnie w krajach arabskich wyraźnie widać, kontynuuje kardynał Duka, że spokój zachowywany jest w monarchiach, podczas gdy Egipt i kraje arabskie o rządach republikańskich pogrążone są w chaosie.

Prymas Czech wskazał na dwa wyzwania stojące obecnie przed demokracją. Może zostać zagrożona przez etyczny i duchowy poziom społeczeństwa, równolegle pojawiają się problemy, których nie można rozwiązać drogą głosowania. Mając to na uwadze kard. Duka ostrzegł przed chowaniem głowy w piasek i wezwał do stawienia czoła problemom.

Czechy od lat zmagają się z nieudolnymi rządami i skandalami korupcyjnymi, które skompromitowały klasę polityczną. Jednocześnie resentyment wobec monarchii pozostaje w czeskim społeczeństwie czeskim bardzo silny.

Źródło: www.rozhlas.cz

dom

Za: Polonia Christiana - pch24.pl (2013-09-20) | http://www.pch24.pl/prymas-czech-stawia-za-wzor-monarchie,17862,i.html

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content