Aktualizacja strony została wstrzymana

Prof. Chazbijewicz: Chrześcijanom grozi atak fundamentalistycznej dziczy

Istnienie wspólnot chrześcijańskich na terenie Bliskiego Wschodu jest kwestią równowagi cywilizacyjnej. Wprowadzanie tego islamofaszyzmu będzie złem dla samych muzułmanów. To byłaby katastrofa.

Jusuf al-Kardawi, przywódca Bractwa Muzułmańskiego wzywa Stany Zjednoczone do Ataku na Syrię. To rzecz niespodziewana. W końcu USA to w retoryce fundamentalistów „szatan”. Skoro wojna jest na rękę fundamentalistom pachnie tym, że ta wojna to nic dobrego nie będzie.

Prof. Selim Chazbijewicz: Mnie też się wydaje, że nic dobrego z tej wojny nie będzie. Rosjanie też piszą w internecie o wypowiedziach jednego z muzułmańskich duchownych, który nazwał z kolei Obamę największym przyjacielem fundamentalistów. Atak Stanów Zjednoczonych na Syrię wyzwoli prawdopodobnie straszne moce, które drzemią w różnych ugrupowaniach. Islam ma wiele nurtów, to nie jest jednolita masa, poza pewnymi podstawowymi dogmatami nie jest to jednolita doktryna. Działania i interpretacja Koranu wahabitów saudyjskich, bo oni są fundamentem tych wszystkich organizacji skrajnych, jeży włosy na głowie.

Czyli wprost możemy powiedzieć, że atak amerykański byłby na rękę fundamentalistom?

Ależ oczywiście, że tak i myślę,że Amerykanie doskonale sobie z tego zdają sprawę.

Czym mógłby Pan powiedzieć co grozi wspólnotom chrześcijańskim jeśli ta wojna dojdzie do skutku?

Grozi im atak tej fundamentalistycznej dziczy. A istnienie wspólnot chrześcijańskich na terenie Bliskiego Wschodu jest kwestią równowagi cywilizacyjnej – ich obecność jest wręcz niezbędna dla tej równowagi. Wprowadzanie tego islamofaszyzmu będzie złem dla samych muzułmanów, bo to całkowicie wypaczy wizje, obraz i interpretacje religii. To byłaby katastrofa.

Czyli obalenie Asada oznaczałoby dojście do władzy grup skrajnych?

Tak. Oczywiście, że tak.

Z prof. Selim Chazbijewiczem rozmawiał Tomasz Rowiński

Za: Fronda.pl (9.09.2013) | http://www.fronda.pl/a/prof-chazbijewicz-chrzescijanom-grozi-atak-fundamentalistycznej-dziczy,30580.html | Prof. Chazbijewicz dla Fronda.pl: Chrześcijanom grozi atak fundamentalistycznej dziczy.

Skip to content