Aktualizacja strony została wstrzymana

Kanada: Projekt zakazu noszenia symboli religijnych

Rząd kanadyjskiej prowincji Quebec przygotowuje projekt „Karty wartości quebeckich”, w której ma się znaleźć zakaz noszenia przez pracowników instytucji publicznych widocznych symboli religijnych i związanych z religią nakryć głowy. Informacje na ten temat podał dziennik „Journal de Montreal”. Zakaz eksponowania symboli religijnych, wśród których wymienia się także chrześcijański krzyż, ma dotyczyć pracowników instytucji rządowych, szkół publicznych i przedszkoli finansowanych z budżetu.

„Karta wartości quebeckich” ma być oficjalnie zaprezentowana we wrześniu. Jak nieoficjalnie podaje „Journal de Montreal”, jej przyjęcie oznaczałoby wprowadzenie zakazu noszenia zarówno sikhijskich turbanów, jak i zasłon na twarz dla muzułmanek, a także jarmułek i widocznych symboli religijnych, na przykład krzyży.

W Quebecu dyskusja o tym, w jakim stopniu indywidualne przekonania religijne powinny być widoczne w przestrzeni publicznej, trwa od wielu lat – przypomina portal wiara.pl. W 2008 roku komisja Bouchard-Taylor przedstawiła 300-stronicowy raport, w którym sformułowano 37 propozycji. Zalecenia te dotyczyły m.in. przygotowania „białej księgi laickości”, lepszej integracji imigrantów i lepszej ochrony przed dyskryminacją.

Według agencji Canadian Press, wśród zapisów „Karty wartości quebeckich”, miałyby też znaleźć się kwestie dotyczące równości kobiet i mężczyzn. Minister instytucji demokratycznych Quebecu Bernard Drainville, odpowiedzialny za przygotowywany dokument, uważa, że „równość kobiet i mężczyzn to bardzo istotna zasada, a najwyraźniej są osoby, które wciąż mają problem z jej akceptacją”.

Zakaz noszenia widocznych symboli religijnych w Quebecu byłby sprzeczny z kanadyjską konstytucją, która w części pierwszej, nazywanej Kartą Praw i Wolności, określa prawo swobody wyznania jako jedną z „fundamentalnych wolności” – uważają prawnicy. Cytowany przez agencję Canadian Press filozof Charles Taylor, współautor raportu z 2008 roku, zauważył, że „Karta wartości quebeckich”, w formie opisanej w mediach, miałaby fatalne skutki dla reputacji Quebecu, a ponadto zamknęłaby drogę do kariery w sektorze publicznym dla wielu grup wyznaniowych.

Źródło: wiara.pl

pam

KOMENTARZ BIBUŁY: Niestety, znając wpływy talmudycznej mentalności rządowych klik – nie tylko w Kanadzie – prędzej czy później dojdzie do wprowadzenia w życie tych lub podobnie brzmiących przepisów. Oczywiście, nie obędzie się bez protestów, które – jak to przystało w „demokracjach”  – zostaną „wzięte pod uwagę”, w wyniku czego odpowiednie poprawki zostaną wprowadzone. W rezultacie, przepisy zostaną podtrzymane, jednak z koniecznymi wyjątkami, do których zaliczy się – jakżeby inaczej – nakrycia głowy, zasłony twarzy oraz wszelkie frędzelki i sznureczki. Jeśli chodzi o krzyże, to odbędzie się specjalna debata, bo przecież chodzi o „kontrowersyjny temat”. Część hierarchii nie zabierze głosu, część przyzna, że rzeczywiście publiczne obnoszenie się z  krzyżykami to takie niedzisiejsze i nietolerancyjne [jak np. tutaj albo tutaj], a głosy nielicznych sprawiedliwych zostaną skutecznie wytłumione.  Zatriumfuje wreszcie tak hołubiona wolność religijna.

Za: Polonia Christiana - pch24.pl (2013-08-25) | http://www.pch24.pl/zakaza-noszenia-krzyza--,17233,i.html | Zakażą noszenia krzyża!

Skip to content