Nowy Jork: Żydowsko-rosyjski multimiliarder skupuje nieruchomości na atrakcyjnych cenach

Aktualizacja: 2009-03-4 3:23 pm

Len Blavatnik, jeden z najbogatszych mieszkańców Nowego Jorku, nie bacząc na  obecny kryzys finansowo-gospodarczy, a może właśnie po prostu korzystając z nadarzającej się okazji, ruszył na poważne zakupy.

51-letni Leonid (Len) Blavatnik, żydowski miliarder urodzony w Rosji, skupuje po “okazyjnej” cenie najciekawsze kąski nieruchomości i ziemię. Na Manhattanie, gdzie posiada już trzy pokaźne posiadłości, w tym apartament na Piątej Avenue kupiony za 27 milionów dolarów, rezydencję na East Side, 63 Street kupioną za 31 milionów i kupioną dwa lata za 50 milionów temu rezydencję na East 64 Street przy Piątej Avenue, dokupił inne domy, odmawiając jednak podania szczegółów.

Ostatnie zakupy Blavatnika obejmują również nieruchomości i ziemię w stanach Floryda, Nevada, Kalifornia i Texas. W Teksasie Blavatnik zakupił “za wiele milionów dolarów ziemię uprawną”, jednak niestety nie po to, aby zamienić się w pożytecznego farmera, tylko z myślą, że zakupy “wytworzą profit gry rynek nieruchomości odwróci się”.

Według wskaźnika Indeks S&P Case-Shiller National Home Price, ceny domów w obszarze Nowego Jorku spadły tylko w IV kwartale ubiegłego roku o ponad 9%, w obszarze Los Angeles o ponad 26 procent, a w Chicago o ponad 14 procent. W całych Stanach Zjednoczonych spadek ten wyniósł ponad 18 procent.

Blavatnik klasyfikowany jest jako szósty najbogatszy mieszkaniec Nowego Jorku, z fortuną szacowaną przez pismo Forbes na 7,2 miliarda dolarów, co plasuje go na 45 miejscu najbogatszych ludzi na świecie. Z racji tej, że Blavatnik mieszka również w Londynie, gdzie posiada między innymi rezydencję wartości 41 milionów funtów, brytyjskie pismo Sunday Times uznało Blavatnika za szóstą najbogatszą osobę mieszkającą w Wielkiej Brytanii.

Niedawno wyszło na jaw, że bank szkocki Royal Bank of Scotland umorzył Blavatnikowi pożyczkę w wysokości 2 i pół miliona funtów szterlingów.

Leonard Blavatnik przyjechał z Ukrainy do Stanów Zjednoczonych w 1978 roku w wieku 21 lat, w ramach żydowskich przesiedleń. W okresie breżniewowskiego komunizmu na Zachód mogli wyjeżdżać tylko Żydzi. Źycia w USA nie zaczynał jak większość emigrantów, lecz natychmiast dostał się na najdroższe uczelnie i ukończył Columbia University i Harvard. Na krótko przed tzw. upadkiem komunizmu, założył w Nowym Jorku firmę Access Industries, która natychmiast weszła na rynek rosyjski. Tam zdobył miliardowe podstawy swojej fortuny, zajmując się handlem ropą i innymi surowcami naturalnymi Rosji, zubażając w ten sposób swoją działalnością naród rosyjski. Sam jednak nie lubi, gdy określa się go mianem “oligarchy”.

Blavatnik znany jest również jako hojny “darczyńca” dla licznych żydowskich organizacji.

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) – www.bibula.com na podstawie New York Post

 

ZOB. RÓWNIEŻ:


Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=6988 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]