Benjamin Netanjahu: „Działamy na czterech frontach: militarnym, wewnętrznym, dyplomatycznym oraz komunikacji publicznej”.

Chcesz zarobić, pisz dobrze o Izraelu. Rusza kampania promocyjna hasbara

Izrael zatrudni studentów do umieszczania proizraelskich postów na portalach społecznościowych. Studenci nie będą musieli identyfikować się z linią polityczną rządu – poinformowała kancelaria premiera Benjamina Netanjahu.

Studenci izraelskich uniwersytetów otrzymają częściowe lub całkowite stypendium za internetową walkę z mową nienawiści – antysemityzmem oraz nawoływaniami do bojkotu Izraela. Wpisy studentów będą pojawiać się równolegle do rządowych.

To przełomowy projekt mający na celu wzmocnienie dyplomacji Izraela i przystosowanie do zmian w polityce informacyjnej – głosi oświadczenie kancelarii.

Anonimowy przedstawiciel izraelskich władz powiedział agencji AP, że do programu może „przyłączyć się każdy, kto wierzy w ten pomysł„, niezależnie od przekonań politycznych. Planowany budżet projektu to 778 tys. dolarów. Projekt ruszy za kilka miesięcy; spośród nadesłanych zgłoszeń uczestników projektu wyłoni izraelskie stowarzyszenie studentów.

Według izraelskiego dziennika „Haarec” projektem ma kierować były dyrektor rządowego biura prasowego Danny Seaman. Gazeta opublikowała kilka postów z jego prywatnego konta na Facebooku, które – jak ocenili dziennikarze „Haareca” – są prowokacyjne i antymuzułmańskie.

Wizerunek publiczny Izraela jest ogromnym zmartwieniem rządzących. Kancelaria premiera monitoruje inicjatywę hasbara – ten hebrajski termin oficjalnie jest tłumaczony jako publiczna dyplomacja, a przez przeciwników jako propaganda.

Wcześniej armia Izraela utworzyła kilkudziesięcioosobową grupę żołnierzy promującą działania armii w internecie.

Kiedy armia izraelska w pod koniec ubiegłego roku rozpoczęła ofensywę w Strefie Gazy, rząd utworzył „bunkier medialny” z setkami wolontariuszy informujących o wydarzeniach z izraelskiego punktu widzenia. O tej akcji Benjamin Netanjahu powiedział: „Działamy na czterech frontach: militarnym, wewnętrznym, dyplomatycznym oraz komunikacji publicznej”.

Zrodlo: wpolityce

Za: Prof. Miroslaw Dakowski (15.08.2013) | http://dakowski.pl//index.php?option=com_content&task=view&id=10129&Itemid=47

Skip to content