Zatrzymano kolejnego chińskiego księdza

Dziesięciu chińskich funkcjonariuszy zatrzymało ojca Songa Wanjuna, który zajmował się prowadzeniem działalności nielegalnego, podziemnego Kościoła katolickiego w Xiwanzi, rejonie prowincji Hebei.

Służby bezpieczeństwa próbowały zatrzymać go już wcześniej, ale do tej pory skutecznie udawało mu się wymykać. Obecnie nieznane jest miejsce jego przetrzymywania.

W diecezji Xiwanzi jest jedna z najprężniej działających organizacji Kościoła podziemnego w Chinach. Tamtejsi kapłani są narażeni na różnego typu prześladowania czy aresztowania i nieustanne nagabywanie aby przyłączyć się do Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich.

Nie do końca znane są losy wielu hierarchów jak np. biskupa Shi Enxianga, który prawie połowę swojego życia spędził w areszcie. Gdy w 1982 roku odbierał biskupią sakrę miał za sobą 30 lat w więzieniach. Potem kolejne trzy lata w odosobnieniu spędził między rokiem 1990, a 1993. Następnie ukrywał się do 2001 roku gdy ponownie go zatrzymano. Obecnie nie ma żadnych informacji na temat miejsca przetrzymywania czy stanu zdrowia mającego już ponad 90 lat duszpasterza.

Innym przykładem prześladowań jest biskup Su Zhiming, którego aresztowano w 1997 roku po 17 miesiącach intensywnych poszukiwań. Również nie jest znane obecne miejsce pobytu tego ponad 80-letniego hierarchy.

Szacuje się, że w Chinach żyje 12 milionów katolików. Większość uznaje zwierzchność podległego Watykanowi, działającego nielegalnie, Kościoła podziemnego, nad którym pieczę sprawuje ok. 40 biskupów.

Natomiast do Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich należy 5,3 miliona osób. Kościół ten  podporządkowany jest władzom w Pekinie, które m.in. wyznaczają kierunki jego rozwoju i nominują biskupów. Aktualnie organizacja ta posiada 6 tysięcy świątyń w całym kraju.

Jakub Klimkowicz
Źródło: speroforum.com

Za: prawy.pl (14-08-13) | http://www.prawy.pl/z-zagranicy2/3659-zatrzymano-kolejnego-chinskiego-ksiedza

Skip to content