Argentyńscy Żydzi proponują przyznanie Papieżowi Franciszkowi pokojowej nagrody Nobla

Aktualizacja: 2013-07-6 3:11 pm

Papież spotkał się wczoraj z krewnymi ofiar terrorystycznego ataku na budynek żydowskiego towarzystwa wzajemnej pomocy w Buenos Aires. 19 lat temu, 18 lipca 1994 r., zginęło tam 85 osób, a 300 zostało rannych. Ówczesny biskup pomocniczy, późniejszy metropolita argentyńskiej stolicy Jorge Bergoglio pośpieszył od razu z pomocą, a potem nieraz brał udział w żydowskich obchodach rocznicy tragicznego zamachu.

Do Watykanu przybyło z Buenos Aires 9 osób, m.in. kilka matek, które straciły wtedy dzieci, w tym jedyna nie-Żydówka, której pięcioletni syn poniósł tam śmierć. Franciszek przyjął ich w Domu św. Marty i rozmawiał z nimi przez półtorej godziny. Zapewnił, że pragnie uczestniczyć w dialogu na rzecz sprawiedliwości i pokoju. Żydowska grupa zamierza zaproponować jego kandydaturę do pokojowej nagrody Nobla. Dowiedziawszy się o tym, Papież powiedział, że wprawdzie nigdy nie przyjmuje honorowych tytułów i odznaczeń, nie może jednak sprzeciwiać się inicjatywie wysuniętej przez ludzi, których bliscy stracili życie w terrorystycznym zamachu.

Przypomnijmy, że również Jan Paweł II był poważnym kandydatem do pokojowego Nobla. Jego kandydaturę wysuwano kilkakrotnie począwszy od 1999 r., ale noblowski komitet nigdy jej nie przyjął, dokonując za to czasem wyborów budzących kontrowersje.

ak/ rv, terra.es

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=69296 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]