USA: Powrót krzyży do katolickiej uczelni

Aktualizacja: 2009-02-21 11:10 am

Do jezuickiej uczelni w Newton, powróciły krzyże i obrazy religijne. Rzecznik uczelni: symbole te przypominają o katolickiej misji uczelni.

Do sal wykładowych Boston College, jezuickiej uczelni w Newton, w amerykańskim stanie Massachusetts, powróciły krzyże i obrazy o tematyce chrześcijańskiej. Decyzję władz katolickiej placówki krytykują niektórzy jej pracownicy.

Według Associated Press krzyże powieszono w każdej sali podczas przerwy zimowej. Zdaniem agencji jest to przejaw ogólnej tendencji wśród katolickich uczelni w USA, które coraz częściej przyznają się do swej tożsamości poprzez umieszczanie w widocznym miejscu symboli religijnych a także przez zmiany programowe.

Powieszenie na ścianach krzyży aprobuje większość studentów college’u, jednak niewielka grupa kadry naukowej zażądała ich usunięcia. Twierdzą, że szkoła okazała się „nieczuła” wzglądem ludzi innych wyznań, a symbole religijne są sprzeczne z duchem i literą dyskursu intelektualnego”.

Zdaniem o. Johna Parisa SJ, który wykłada bioetykę, krytyka ogranicza się do „dziwacznych żalów kilku niezadowolonych ludzi”.

Rzecznik Boston College, Jack Dunn przypomniał, że 70 proc. studiujących tam osób to katolicy, a symbole chrześcijańskie przypominają o katolickiej misji uczelni.

Podczas ubiegłorocznej wizyty w USA Benedykt XVI spotykając się z pracownikami uczelni katolickich mówił o „naturze i tożsamości wychowania katolickiego”. W swoim wystąpieniu 17 kwietnia na Katolickim Uniwersytecie Ameryki papież przypomniał, że wychowanie katolickie stanowi „integralną część misji Kościoła, jaką jest głoszenie Dobrej Nowiny”.

CHR za: KAI/k/wiara.pl

Za: Christianistas.pl


Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=6921 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]