USA: list biskupów w sprawie legalizacji tzw. „małżeństw” homoseksualnych

„Tragicznym dniem dla małżeństwa i narodu amerykańskiego” biskupi amerykańscy nazwali orzeczenie Sądu Najwyższego, wydane 26 czerwca w sprawie tzw. „małżeństw” homoseksualnych. Trybunał częściowo unieważnił tym aktem ustawę federalną DOMA (Defense of Marriage Act) z 1996 r., definiującą małżeństwo jako związek mężczyzny i kobiety. Uznał, że odnośne zapisy są niezgodne z amerykańską konstytucją, ponieważ sprzeciwiają się zasadzie równości wszystkich obywateli. Ponadto odmówił rozstrzygnięcia apelacji w sprawie legalności referendum zakazującego małżeństw homoseksualnych w Kalifornii. Natychmiast po ogłoszeniu werdyktu episkopat amerykański wydał oświadczenie, w którym potwierdził swoje stanowisko uznające małżeństwo za sakrament i związek jednej kobiety z jednym mężczyzną.

„Sąd uczynił źle” – stwierdził przewodniczący episkopatu amerykańskiego kard. Timothy Dolan w wydanym oświadczeniu. Zdaniem biskupów decyzja sądu wyrządziła wielką niesprawiedliwość Amerykanom i jest rozczarowująca. „Rząd federalny powinien szanować prawdę, że małżeństwo jest związkiem kobiety i mężczyzny, nawet wówczas, gdy rządy poszczególnych stanów są innego zdania” – czytamy w oświadczeniu. Biskupi wezwali liderów organizacji katolickich i wszystkich wierzących całego kraju do promowania i obrony małżeństwa. „Właśnie teraz jest czas, aby małżeństwo umocnić, a nie zmieniać jego definicję – napisali biskupi w oświadczeniu. Prezydent Barack Obama nie krył radości z decyzji Sądu Najwyższego. Nazwał ją zwycięstwem par, które od dawna walczyły o równe traktowanie przez prawo. W tym samym oświadczeniu zaznaczył również, jak ważne jest pielęgnowanie zobowiązań narodu względem wolności religijnej. Zgodnie z wynikami badań Publicznego Instytutu Badań nad Religią w Waszyngtonie, 62 proc. amerykańskich katolików popiera tzw. „małżeństwa” homoseksualne. Natomiast w skali całego kraju zwolennikami tych „małżeństw” jest 52 proc. Amerykanów, a 43 proc. jest im przeciwna.

A. Pożywio, Chicago

Za: Radio Watykańskie (2013-06-27 Tekst pochodzi ze strony http://pl.radiovaticana.va/articolo.asp?c=705449 strony Radia Watykańskiego ) | http://pl.radiovaticana.va/articolo.asp?c=705449

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content