Jak się w Izraelu przygotowują do wizyty Papieża

Najpierw publiczne palenie Nowego Testamentu, teraz wyśmiewający Maryję i Jezusa skecz w telewizji. Chrześcijanie w Izraelu są oburzeni.

Podczas majowej pielgrzymki Papież ma odwiedzić Jerozolimę, Betlejem i Nazaret.

Od czasu, gdy Benedykt XVI ogłosił swój przyjazd do Izraela, chrześcijaństwo jest tam szczególnie atakowane. Ostatnio izraelska telewizja posuneła sie do kpin z Jezusa i Maryi.

W znanym show Liora Szleina pojawił się skecz o znamiennym tytule „Like a Virgin” („Jak dziewica”). Jego bohaterami byli Jezus i Maryja i to właśnie ona opowiada, że spała z wieloma mężczyznami i wcale nie jest niepokalana. Reżyser programu nie krył, że jego celem jest zniszczenie chrześcijaństwa – podaje KAI.

– Lior Szlein to bardzo mądry i inteligentny człowiek o bardzo cynicznym poczuciu humoru – uważa Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce, który komentuje skandal na łamach „Rzeczpospolitej”. – Program, emitowany pięć dni w tygodniu, przyciąga tłumy. Szlein wyśmiewa w nim wszystkich: polityków, naczelnych rabinów, religijnych Żydów. W Izraelu panuje totalna wolność słowa. Nie ma żadnej cenzury i wszyscy się ze wszystkich śmieją. Wyśmiewamy jednak przede wszystkim siebie. Programy satyryczne nadawane w piątki i soboty są nawet dużo ostrzejsze od show Szymona Majewskiego – wyjaśnia Weiss. Jego zdaniem, zamieszaniu winni są muzułmanie, którzy próbują w ten sposób wpłynąć na odwołanie wizyty papieża.

– Trudno pojąć, jak może dochodzić do podobnych ekscesów w Izraelu, gdzie znajdują się najważniejsze sanktuaria naszej wiary, w państwie, które czerpie rozmaite korzyści z pielgrzymek wiernych z krajów chrześcijańskich – napisali w specjalnym komunikacie katoliccy biskupi Izraela. – Tego rodzaju działania są obelgą zarówno dla tysięcy wiernych – obywateli Izraela, jak i milionów chrześcijan na całym świecie – czytamy w oświadczeniu.

Prawnicy organizacji chrześcijańskich chcą skierować sprawę do sądu, bo program Channel 10 promował nietolerancję i ksenofobię. – Słowa w tym skeczu wykraczały daleko poza satyrę i czarny humor – mówił prawnik cytowany przez gazetę „Haarec”. – Były to stwierdzenia poważnie obrażające każdego chrześcijanina i każdego człowieka kierującego się wartościami i respektującego zasady szacunku dla ludzi innych wyznań – dodał.

Na konferencji w Nazarecie liderzy kilku ugrupowań chrześcijańskich wezwali papieża Benedykta XVI do odwołania wizyty w Izraelu, którą wyznaczono na maj.

Przed kilkoma miesiącami na dziedzińcu synagogi w Or Yehuda publicznie spalono kopie Nowego Testamentu. Biskupi ostrzegają – Chrześcijanie z Ziemi Świętej uczynili sporo dla zwalczania antysemityzmu. Teraz stali się ofiarami antychrystianizmu.

AJ/Rz

Za: Fronda.pl


Skip to content