Sprofanowano Najświętszy Sakrament

Aktualizacja: 2013-05-24 10:01 am

Do profanacji Najświętszego Sakramentu doszło w parafii pw. św. Klemensa I Papieża i męczennika w Klembowie (diecezja warszawsko-praska). Policja prowadzi dochodzenie w sprawie włamania do świątyni i zbeszczeszczania Najświętszego Sakramentu.

– Dzisiaj około godz. 7.20 otrzymaliśmy wezwanie do kościoła w Klembowie, w którym doszło do włamania. Na miejsce zostali wysłani policjanci w celu sprawdzenia sytuacji i zabezpieczenia śladów. Proboszcz parafii poinformował, że doszło do włamania, w wyniku którego otwarte zostało prezbiterium. Sprawcy wyciągnęli kielichy, rozsypali na podłogę Hostie – powiedział w rozmowie z NaszymDziennikiem.pl asp. sztab. Tomasz Sitek, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Wołominie.

Jak dodał, sprawcy skradli ok. 200-300 zł pochodzących ze sprzedaży prasy katolickiej. Ponadto uszkodzona została kasetka i zabrane z niej pieniądze, które były zbierane na osoby biedne i potrzebujące. – Innych strat na chwilę obecną ksiądz proboszcz nie stwierdził. W dalszym ciągu na miejscu pracują policjanci – zaznaczył oficer prasowy.

Aspiant sztab. Sitek wyjaśnił ponadto, że włamywacze wtargnęli do świątyni przez małe okno bądź przez drzwi. – Na chwilę obecną badamy, którędy sprawcy weszli do kościoła – powiedział nasz rozmówca.

Na ślady włamania jako pierwszy natrafił kościelny posługujący w parafii, który po godz. 7.00 otwierał świątynię, zamkniętą wczoraj o godz. 19.00.

Parafia, w której doszło do profanacji, jest jedną z najstarszych na Mazowszu. Istnieje od 1375 roku. Obecny, murowany kościół został zbudowany przez właściciela dóbr klembowskich, generała Franciszka Źymirskiego w latach 1823-1829. Ołtarz główny i cztery ołtarze boczne powstały w połowie XIX wieku. Są to ołtarze drewniane, które zostały odmalowane i pokryte szlagmetalem. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem z XVII wieku, przykryty srebrną suknią, zwany Matką Bożą Klembowską.

W najbliższą niedzielę we wszystkich parafiach diecezji warszawsko-praskiej po każdej Mszy Świętej mają zostać odśpiewane suplikacje. W związku z profanacją specjalne oświadczenie wydał ordynariusz diecezji ks. abp Henryk Hoser. Pełny tekst oświadczenia dostępny jest tutaj

Biskup warszawsko-praski przypomniał, że sprawcy czynu, przez sam fakt jego popełnienia, wykluczyli się z Kościoła, a rozgrzeszenie ich jest zarezerwowane dla Ojca Świętego.

Izabela Kozłowska

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=68526 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]