Przedsiębiorstwo Holokaust penetruje polskie szkoły?

Centrum Badań Holocaustu UJ pyta siedemnastolatków o Żydów i Holokaust. Pytania są skonstruowane tak, aby kształtować postawy. Jaką wartość mają badania przeprowadzone w taki sposób?

Czy przeprowadzona ankieta zmieni nastolatków w antysemitów?

Czy zgadzasz się z opinią, że Żydzi posiadają zbyt wiele wpływów na świecie? Na współczesnych Żydach ciąży odpowiedzialność za ukrzyżowanie Chrystusa? Można też usłyszeć opinię, że Żydzi sami są winni temu, co ich spotyka. Czy zgadzasz się z tą opinią czy nie? – to tylko kilka z 63 pytań jakie znalazły się w przeprowadzonej ankiecie. Pytania miały formę zamkniętą, czyli uczniowie mogli udzielić tylko odpowiedzi „tak” lub „nie”.

Badania wywołały spore kontrowersje nie tylko wśród uczniów i nauczycieli, ale również ludzi nauki. – Jest to po prostu źle skonstruowane narzędzie badawcze. Jeśli młodzież dotychczas nie znała tych negatywnych stereotypów, to pozna je w wyniku przeprowadzonego badania – twierdzi socjolog prof. Maria Flis, dziekan Wydziału Filozoficznego UJ. – Choć z logicznego punktu widzenia formularz zawiera pytania, to jednak z psychologicznego punktu widzenia są one negatywnym przekazem – dodaje.

Ankietę opracowało Centrum Badań Holocaustu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej autorką jest dyrektor Centrum, dr Jolanta Ambrosewicz-Jacobs. Pani doktor chciała w ten sposób poznać środowisko w jakim wychowują się młodzi ludzie, czy jest ono antysemickie czy może bardzo tolerancyjne. – Samo pytanie nie wypaczy poglądów uczniów. A nawet ponad 60 pytań utrzymanych w tym samym duchu. To jest cały czas sondaż, a nie pranie mózgu – przekonuje prof. Ireneusz Krzemiński, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

Jeszcze nie znamy wyników ankiety, ani skutków jej przeprowadzenia.

BM/Polska

Za: Fronda.pl

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content