Aktualizacja strony została wstrzymana

Trybunał w Strasburgu nakazał Hiszpanii wypłatę odszkodowania dla rewizjonisty holocaustu

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu nakazał Hiszpanii wypłatę odszkodowania w łącznej kwocie 13 000 euro dla właściciela znanej w Barcelonie księgarni „Europa”. Pedro Varela został skazany w 2010 roku na 15 miesięcy więzienia za sprzedaż książek prezentujących tezy tzw. rewizjonistów historycznych i krytykujących politykę państwa Izrael na Bliskim Wschodzie. Na wolność wyszedł w marcu 2012 roku.  Sądowa podróż Pedro rozpoczęła się w  1998 roku, gdy po raz pierwszy został skazany na karę 7 miesięcy (prokurator żądał 5 lat) i zniszczenie 20 900 książek – powodem było „negowanie holocaustu”. Wykonanie kary było odwlekane z uwagi na apelacje i kolejne procesy. Właśnie za ten wyrok, za brak odpowiedniego uzasadnienia zarzutów i złamanie prawa oskarżonego do odpowiedniego przygotowania się do procesu, ETPC potępił państwo hiszpańskie.

W podobnej sprawie dotyczącej wydawnictwa Ediciones Nueva República, kierowanego przez Juana Antonio Lloparta, w 2011 roku po ośmiu latach nękania i procesów, Sąd Najwyższy uniewinnił oskarżonego od zarzutu „nawoływania do nienawiści”.

Na podstawie: Tribuna de Europa/El Pais

Komentarz [nacjonalista.pl]: Fałszywa historia jest mistrzynią fałszywej polityki. Każde małe zwycięstwo przeciwko systemowi kłamstwa i hipokryzji cieszy.

SONY DSC


Za: nacjonalista.pl (11 maja 2013) – Dzial 'INFOFLESH’| http://www.nacjonalista.pl/2013/05/11/trybunal-w-strasburgu-nakazal-hiszpanii-wyplate-odszkodowania-dla-rewizjonisty-holocaustu/