USA: kard. O’Malley bojkotuje ceremonię wręczenia dyplomów w Boston College

Aktualizacja: 2013-05-13 10:58 am

Kard. Sean O’Malley zapowiedział 10 maja, że nie weźmie udziału w zaplanowanej na 20 maja uroczystości wręczenia dyplomów w Boston College. Jezuicka szkoła wyższa zaprosiła na tę ceremonię premiera Irlandii Endę Kenny’ego, jawnie popierającego aborcję. Co więcej, polityk ma tego dnia otrzymać tytuł doktora honoris causa bostońskiej uczelni. „W związku z tym, że Ewangelia życia jest centralnym punktem nauczania społecznego Kościoła, Konferencja Episkopatu Stanów Zjednoczonych prosi katolickie instytucje o niepromowanie urzędników państwowych i polityków opowiadających się za aborcją” – napisał arcybiskup Bostonu w swoim oświadczeniu.

Forsowany przez rząd Endy Kenny’ego projekt ustawy zakłada możliwość przerwania ciąży w sytuacji, gdy zagrożone jest życie matki, również gdy zachodzi niebezpieczeństwo, że popełni ona samobójstwo. „Irlandia ma szczęście, także dzięki katolickiej wrażliwości, że jej obywatele zawsze sprzeciwiali się aborcji, mimo wielkich nacisków różnych prądów sekularyzacyjnych – powiedział kard. O’Malley w wywiadzie dla The Catholic Herald. – Irlandczycy powinni być dumni ze swojego dziedzictwa i wielkiej wagi tradycyjnie przyznawanej tam ludzkiemu życiu”. Duchowny podkreślił, że wprowadzenie proponowanej przez obecny rząd Irlandii ustawy zachęcałoby do praktykowania i tolerowania aborcji. Tymczasem, według purpurata, „prawo ma za zadanie pokazywać, co jest dobre, a co złe”.

sg/rv, huffpost, bostonpilot.com, catholicherald

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=68375 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]