Władze Lwowa: rzezi na Kresach winni są “nieznani sprawcy”

Aktualizacja: 2009-02-19 1:49 pm

Zbliżają się obchody 65 rocznicy wymordowania Polaków w Hucie Pieniackiej. Lwów negocjuje z Polskim prezydentem: nie wspominajmy o morderstwach UPA…

Samorząd Lwowa: To nie UPA zamordowała Polaków, to były ofiary “konfliktów lokalnych”.

Wszystko zdarzyło się 28 lutego 1944 roku, kiedy to odziały UPA i SS Galizien wkroczyły do Huty Pieniackiej i zabiły około tysiąca polskich mieszkańców. Teraz władze Lwowa proszą, aby w oficjalnych wystąpieniach nie nazywać tego zabójstwem Polskiej ludności dokonanym przez UPA, ale „lokalnym konfliktem”.

Takie stanowisko samorządu Lwowa ostro krytykują Polacy mieszkający na Ukrainie. – Jeśli strona polska ulegnie, to znów zamiast obchodów będzie szopka – mówi jedna z mieszkanek Lwowa.

Przeciw temu ostro zaprotestował również prezydent Lech Kaczyński, który zapowiedział swój udział w obchodach rocznicowych. Nieoficjalnie mówi się, że przedstawiciel prezydenta włączył się w negocjacje w sprawie obchodów rzezi Polaków. – Ustępstwa w polityce historycznej mogą za kilka lat doprowadzić do takich problemów jak w stosunkach z Niemcami – mówi proszący o anonimowość negocjator.

Swoje poparcie wyrazili także polscy parlamentarzyści. – Jesteśmy im to winni – mówi poseł Paweł Kowal. Proponuje on przyjęcie uchwały, która miała by uczcić Polaków wymordowanych na Kresach. – Budowa dobrych stosunków polsko-ukraińskich nie może oznaczać przyzwolenia na fałszowanie naszej historii – podkreśla Sławomir Zawiślak.

– Należy uczcić naszych rodaków zamordowanych przez UPA. Ale powinniśmy nazwać te zbrodnie zgodnie z prawdą: ludobójstwem. Inaczej nie ma sensu – tłumaczy ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Miejmy nadzieję, że tym razem zbrodnia będzie nazwana zbrodnią.

BM/Rz

Za: Fronda.pl

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=6824 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]