Niemcy: rodzina chciała nauczania domowego, uciekli do USA, grozi im deportacja

Aktualizacja: 2013-04-28 7:17 pm

Niemieckiej rodzinie, która uciekła do Stanów Zjednoczonych, aby móc uczyć dzieci w domu, grozi deportacja. Niemcy, w przeciwieństwie do wielu krajów cywilizacji zachodniej, nie tolerują nauczania domowego. W 2008 r. małżeństwo Uwe i Hannelore Romeike zdecydowało się na nauczanie swych pięciorga dzieci w domu. Powoływali się przy tym na praktykę innych krajów oraz Powszechną Deklarację Praw Człowieka, która gwarantuje decydującą rolę rodziców w wychowaniu swych dzieci. Na małżonków Romeike nałożono jednak wysokie kary pieniężne i zagrożono im odebraniem praw rodzicielskich.

Niemieckiej rodzinie przyszli na pomoc Amerykanie, a dokładniej Stowarzyszenie na rzecz Prawnej Ochrony Nauczania Domowego. Rodzina wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych. W styczniu 2010 r. sędzia federalny ds. imigracyjnych udzielił im azylu politycznego, stwierdzając, że stosunek niemieckich władz do nauczania domowego jest zaprzeczeniem amerykańskich wartości. Orzeczenie sądu zakwestionował jednak Biały Dom. We wtorek 23 kwietnia odbyło się posiedzenie sądu apelacyjnego w tej sprawie. Decyzja nie została jeszcze podjęta, sędziowie jednak ostrzegli, że 9-osobowa dziś rodzina Romeike może zostać pozbawiona prawa do azylu. Warto dodać, że petycję w ich obronie podpisało już ponad 100 tys. Amerykanów.

kb/ rv, ewtn

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=68177 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]