Rzecznik Praw Dziecka wzywa dentystów do walki

Aktualizacja: 2013-04-9 10:23 am

„Stomatolodzy także są odpowiedzialni za to, by zwracać uwagę na to, czy ich najmłodsi pacjenci nie są ofiarami przemocy ze strony dorosłych” – stwierdził Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka. Człowiek, który nie potrafi zająć poważnego stanowiska w sprawie zabijania nienarodzonych stawia się na pierwszej linii frontu “walki z przemocą domową”. Do tego samego wzywa dentystów, którzy mają donosić na rodziców dzieci, które nie posiadają nienagannego uzębienia. 

– Z przemocą wobec dzieci musimy walczyć na wszystkich możliwych frontach. Na pierwszej linii osób, które mogą ją rozpoznać stoją także lekarze dentyści, choć pewnie często o tym nie wiedzą. Chcę pomóc posiąść im tę wiedzę i poprosić o dołączenie do grupy ludzi i instytucji, które stoją po stronie dzieci – tłumaczył zebranym polski Rzecznik Praw Dziecka. Jak dodał, dentyści są funkcjonariuszami publicznymi i mają obowiązek wykrywania przypadków złego traktowania dzieci i zgłaszania tego odpowiednim służbom.

Równocześnie, według RPD, dzieci powinny uczestniczyć w regularnych kontrolach, co umożliwi także kontrolowanie ewentualnych zaniedbań. Podstawą do złożenia doniesienia, zdaniem Michalaka, są oprócz urazów wynikających z przemocy, a także „zaniedbania” takie jak zapalenie dziąseł czy nieleczone ubytki w zębach.

Lekarz może zgłosić swoje przypuszczenie gminnej opiece społecznej, a w poważniejszych przypadkach policji. Jak Michalak zauważył z ubolewaniem, do tej pory lekarze nie odznaczali się wystarczającą czujnością i świadomością problemu. Do tej pory żaden stomatolog nie poinformował opieki społecznej ani policji o przypuszczeniu przemocy lub zaniedbań.

źródło: gazetawroclawska.pl

mat, kra

Tags: , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=67946 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]