Nuncjusz apostolski w Niemczech: zakaz ordynacji kapłańskiej kobiet to dogmat

Aktualizacja: 2013-04-8 1:28 pm

Abp Jean-Claude Perisset, nuncjusz apostolski w Niemczech, w wywiadzie dla „Mittelbayerische Zeitung”, że zakaz ordynacji kapłańskiej kobiet „należy do dogmatów”. – Kto opowiada o kapłaństwie kobiet, ten mówi o niczym – powiedział hierarcha podkreślając, że w tej kwestii nic się nie zmieni w nauczaniu Kościoła.

Duchowny dodał, że można natomiast wyobrazić sobie debatę o celibacie kapłanów. – Może będzie się o tym dyskutowało na synodzie – powiedział. – Trzeba zbadać zalety i wady celibatu na całym świecie – stwierdził zaznaczając, że bezżeństwo nie jest dogmatem, lecz tradycją Kościoła katolickiego. Jednak nowy Papież „nie może zmienić” tej zasady „bez przyzwolenia biskupów”.

Jednocześnie arcybiskup Perriset zwrócił uwagę na wiele grup zawodowych, takich jak lekarze czy profesorowie uniwersyteccy, w których pracują ludzie nieżyjący w małżeństwie, a „realizują się w swoich powołaniach, są zawsze obecni dla swoich pacjentów i uczniów”. Zdaniem hierarchy celibat nie jest przyczyną niedoboru księży. – Kapłanów jest za mało, ponieważ młodzi myślą zbyt materialistycznie – powiedział. Tylko nieliczni są gotowi całkowicie oddać się Bogu i służbie bliźniemu.

Nuncjusz wyraźnie opowiedział się przeciw ordynacji kapłańskiej kobiet. – To należy do dogmatów. Kto opowiada o kapłaństwie kobiet, ten mówi o niczym – stwierdził. Podkreślił, że w tej kwestii „z całą pewnością” nic się nie zmieni w nauczaniu Kościoła.

Jr3/kath

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=67934 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]