Nuncjusz apostolski w Niemczech: zakaz ordynacji kapłańskiej kobiet to dogmat

Abp Jean-Claude Perisset, nuncjusz apostolski w Niemczech, w wywiadzie dla „Mittelbayerische Zeitung”, że zakaz ordynacji kapłańskiej kobiet „należy do dogmatów”. – Kto opowiada o kapłaństwie kobiet, ten mówi o niczym – powiedział hierarcha podkreślając, że w tej kwestii nic się nie zmieni w nauczaniu Kościoła.

Duchowny dodał, że można natomiast wyobrazić sobie debatę o celibacie kapłanów. – Może będzie się o tym dyskutowało na synodzie – powiedział. – Trzeba zbadać zalety i wady celibatu na całym świecie – stwierdził zaznaczając, że bezżeństwo nie jest dogmatem, lecz tradycją Kościoła katolickiego. Jednak nowy Papież „nie może zmienić” tej zasady „bez przyzwolenia biskupów”.

Jednocześnie arcybiskup Perriset zwrócił uwagę na wiele grup zawodowych, takich jak lekarze czy profesorowie uniwersyteccy, w których pracują ludzie nieżyjący w małżeństwie, a „realizują się w swoich powołaniach, są zawsze obecni dla swoich pacjentów i uczniów”. Zdaniem hierarchy celibat nie jest przyczyną niedoboru księży. – Kapłanów jest za mało, ponieważ młodzi myślą zbyt materialistycznie – powiedział. Tylko nieliczni są gotowi całkowicie oddać się Bogu i służbie bliźniemu.

Nuncjusz wyraźnie opowiedział się przeciw ordynacji kapłańskiej kobiet. – To należy do dogmatów. Kto opowiada o kapłaństwie kobiet, ten mówi o niczym – stwierdził. Podkreślił, że w tej kwestii „z całą pewnością” nic się nie zmieni w nauczaniu Kościoła.

Jr3/kath

Za: Fronda.pl (7.04.2013) | http://www.fronda.pl/a/nuncjusz-apostolski-w-niemczech-zakaz-ordynacji-kaplanskiej-kobiet-to-dogmat,27374.html

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Skip to content