Wołyń 1943: jak Ukraińcy zaplanowali uroczystości rocznicowe

Na stronie internetowej Obwodu Wołyńskiego pojawił się program oficjalnych uroczystości przewidzianych w związku z przypadającą w tym roku rocznicą rzezi wołyńskiej. Plan obchodów jest skonstruowany tak jednostronnie i tendencyjnie, że można odnieść wrażenie, iż to Polacy z Armii Krajowej mordowali Ukraińców, a nie na odwrót. Nie przewidziano żadnej formy upamiętnienia polskich ofiar ludobójczej akcji ukraińskich nacjonalistów. Polscy politycy, którzy pojadą na Ukrainę, będą oddawali hołd wyłącznie ukraińskim ofiarom.

Na stronie obwodu wołyńskiego zamieszczono następującą informację:

„Wykonując polecenia Prezydenta oraz Premiera Ukrainy, przewodniczący Obwodowej Państwowej Administracji Borys Klimczuk podpisał swoje dyrektywy w celu zabezpieczenia organizacji i przeprowadzenia w 2013 r., w tym z udziałem społeczności ukraińskiej za granicą, uroczystości związanych z obchodami 70. rocznicy Wołyńskiej Tragedii. Dokument zawiera zatwierdzony skład grupy roboczej i zaplanowane uroczystości w związku z obchodzoną 70 rocznicą Tragedii Wołyńskiej – poinformował Borys Klimczuk na naradzie operacyjnej.

W szczególności, 19 kwietnia 2013 r. w dawnej wsi Krasny Sad w rejonie Horochowskim odbędzie się uroczystość upamiętnienia 104 Ukraińców (w pobliżu istniejącego pomnika), który zginęli tego dnia w 1943 roku w czasie zbrojnego konfliktu polsko-ukraińskiego. W czerwcu podobna uroczystość odbędzie się się we wsi Ohnówka w rejonie Włodzimierz-Wołyński. Tam zaplanowano odsłonięcie pomnik 120 Ukraińców zabitych w czasie w czasie zbrojnego konfliktu polsko-ukraińskiego.

W dniach 19-20 czerwca na Wschodnioeuropejskim Uniwersytecie Narodowym im. Łesi Ukrainki odbędzie się wszechukraińska konferencja naukowa „Wydarzenia Wołyńskie: poprzez porozumienie – ku przyszłości”. W tym samym miesiącu w memorialnym kompleksie „Wieczna Sława” w Łucku zostanie odsłonięta stela z wykazem nazw zniszczonych ukraińskich wsi w latach 1942-1945 w Polsce (obok istniejącego znaku pamięci poświęconego Chełmszczanom-ofiarom polskich formacji zbrojnych oraz deportowanych ze swoich etnicznych ziem w Polsce).

Również w czerwcu odbędzie się w Łucku akademia upamiętniająca „Wydarzenia Wołyńskie: poprzez porozumienie – ku przyszłości”, z udziałem oficjalnych przedstawicieli Rzeczpospolitej Polskiej.

We wrześniu zaplanowano odsłonięcie pomnika 132 Ukraińców zabitych podczas polsko-ukraińskiego konfliktu zbrojnego we wsi Zapillia w rejonie Luboml.

W okresie czerwiec – wrzesień, w planach – otwarcie ukraińskich cmentarzy w polskich wioskach Bereść, Werszyn, Wiszniów, Łasków i Modryń z udziałem wojewody lubelskiego, przewodniczącego Wołyńskiej Obwodowej Państwowej Administracji i społeczności ukraińskiej w Polsce.

12 grudnia 2013 w miejscowości Malinówka w rejonie Rożyszcze będzie uczczona pamięć 36 Ukraińców (w pobliżu istniejącego pomnika), który zginęli tego samego dnia w 1943 r. w czasie polsko-ukraińskiego konfliktu zbrojnego.

Swoje uroczystości na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej planują nasi sąsiedzi. Tak jak po stronie ukraińskiej, po stronie polskiej będzie używane hasło „Wydarzenia Wołyńskie: poprzez porozumienie – ku przyszłości”. 

Służba prasowa Wołyńskiej Obwodowej Państwowej Administracji.

http://tinyurl.com/d6q5xs9

Tłumaczenie: Wiesław Tokarczuk

Za: Kresy.pl (02 kwietnia 2013) | http://www.kresy.pl/wydarzenia,ukraina?zobacz/wolyn-1943-jak-ukraincy-zaplanowali-uroczystosci-rocznicowe

Skip to content