Największy atak w historii. Internet zwolnił na całym świecie

Aktualizacja: 2013-03-28 10:51 am

Jeżeli zauważyliście, że w ostatnich dniach pobieranie plików z internetu czy chociażby samo przeglądanie stron internetowych odbywa się jakoś podejrzanie wolniej niż wcześniej, to mamy dla Was dwie informacje.

Pierwsza jest taka, że nie jesteście sami. Podobne problemy dokuczają wszystkim internautom, na całym świecie. Nie jest to zatem wina tego czy innego dostawcy usług lub operatora. Wydzwanianie do niego i lamentowanie, że pliki pobierają się wolniej albo dłużej trzeba czekać na załadowanie się stron internetowych, nic nie zmieni. Dlaczego? Znacznie ważniejsza jest druga informacja.

Jak donoszą agencje i media, między innymi BBC, cały Internet (jako sieć) jest w ostatnich dniach zwyczajnie “zamulony”. Powodem jest nieustanny atak Denial of Service na serwery DNS, należące do Spamhausa. Ta organizacja typu non-profit jest ofiarą ataku już od ponad tygodnia. Jej szef, Steve Linford twierdzi, że serwery DNS są atakowane z nasileniem sięgającym aż 300 Gb na sekundę. Co prawda serwery organizacji Spamhaus dają sobie z nimi radę i utrzymują się przy pracy, to jednak ataki spowalniają ruch w całej sieci Internet.

Organizacja Spamhaus między innymi przechowuje i udostępnia “czarne listy” adresów, z których rozsyłany jest masowo spam. Jej celem jest blokowanie przepływu spamu w Internecie. Niedawno Spamhaus do swoich list dodał holenderską firmę, usługodawcę internetowego, Cyberpunker, która według organizacji współpracuje z grupami przestępczymi z Europy Wschodniej oraz Rosji. Celem tej współpracy są właśnie ataki typu Denial of Service.

Osoba reprezentująca Cyberpunkera powiedziała mediom, że Spamhaus uniemożliwił działanie ich usług, ale jednocześnie nie odniósł się do zarzutów o udział w przeprowadzaniu wspomnianych już ataków.

Eksperci twierdzą, że to największy tego typu atak w historii Internetu. Do ataków, uznawanych za zmasowane, na instytucje bankowe z reguły dochodzi do zapychania serwerów danymi z natężeniem około 50 Gb/s. W tym przypadku mamy do czynienia z wartościami nawet sześciokrotnie większymi.

Spamhaus z obecnie przeprowadzanym atakiem radzi sobie przede wszystkim dzięki temu, że ma zdecentralizowaną sieć 80 serwerów i tylko to pozwala je utrzymać “na linii”. Atakujący celując więc w Spamauhsa tak naprawdę uderzają w infrastruktury sieciowe w wielu krajach, na całym globie.

Obecnie nie wiadomo, kiedy atak może się zakończyć. Do tego czasu trzeba się liczyć z tym, że Internet może zostać spowolniony nawet jeszcze mocniej. Tak potężny atak z pewnością musi budzić obawy. Szef organizacji Spamhaus przekonuje, że gdyby dokładnie takie działanie wymierzono w instytucje rządowe, to ich sieci upadłyby błyskawicznie.

http://pclab.pl

Działalność prawdziwych kryminalistów jest nieistotna wobec problemu, jakim jest walka z “mową nienawiści” na Internecie.
Admin [gajowy Marucha]

Tags:

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=67724 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]