Noc Konfesjonałów

Aktualizacja: 2013-03-28 10:02 am

Czwarty rok z rzędu w Wielkim Tygodniu organizowana jest kampania społeczna Noc Konfesjonałów. Podobnie jak w ubiegłym roku kapłani w niemal całej Polsce będą spowiadać w nocy z Wielkiego Czwartku na Wielki Piątek.

zdjecieWielki Post to wyjątkowy okres w życiu Kościoła, kiedy odprawiane są rekolekcje,  spowiedzi, nabożeństwa Drogi Krzyżowej, Gorzkich Źali, organizowane czuwania. To wreszcie święty czas Triduum Sacrum.

Jak informuje ks. Grzegorz Adamski ze Szczecina, koordynator akcji Noc Konfesjonałów, zrodził się pomysł i potrzeba, by pochylić się również nad tymi, których troska o docze­sne sprawy, intensywny styl życia czy też lansowane poprzez marketingową narrację hedonistyczne postawy skutecznie odciągają od spraw duchowych. Konsekwencją tego jest często słabnąca wrażliwość na głos płynący z Kościoła. Stąd w okresie poprzedzającym Święta Wielkanocne należy sięgnąć po wyjątkowe środki oddziaływania oraz walczyć do końca o każdego.

– Pomysł akcji zrodził się z potrzeby chwili, kiedy obserwujemy styl życia ludzi, których życie coraz częściej odbywa się nocą, którzy są bardzo aktywni zawodowo, którzy są zapracowani, a w tym ostatnim tygodniu przed świętami mają szczególnie dużo obowiązków. Postanowiliśmy w nocy otworzyć drzwi kościołów, by wszyscy ci najbardziej zabiegani nie zapomnieli o najważniejszym, o sprawach duchowych, o Bogu – powiedział w rozmowie z NaszymDziennikiem.pl ks. Grzegorz Adamski.

W czwartą edycję Nocy Konfesjonałów włączy się blisko sto parafii z kraju i zagranicy.

– Obserwując tę akcję, z roku na rok widzę, że jest olbrzymi progres, coraz więcej parafii przyłącza się do akcji. Jak widzimy na naszej stronie internetowej, z każdą minutą dołącza do nas kolejny kościół, kolejni kapłani, którzy chcą posługiwać w konfesjonałach. To pokazuje jednoznacznie, że zapotrzebowanie na taką formę duszpasterstwa jest bardzo duże – dodał ks. Grzegorz Adamski.

Głównym celem kampanii jest zwracanie uwagi na duchowy wymiar świąt oraz pomoc w dobrym przygotowaniu i  doświadczeniu sakramentu pojednania.

– Wielu młodych, zapracowanych ludzi żyje w tak szybkim tempie, że życie duchowe pozostaje gdzieś z boku, nie odnajdują się w życiu Kościoła, dlatego też trudno jest im przyjść na Eucharystię, skorzystać z sakramentu pokuty. Noc Konfesjonałów jest dla nich szansą zbliżenia się do Boga, bo nie mają już wymówki braku czasu – powiedział w rozmowie z NaszymDziennikiem.pl ks. Paweł Popielnicki z parafii pw. bł. Bolesławy Lament w Białymstoku, która włączyła się w akcję.

Jak pokreślił ks. Paweł, choćby tylko jedna osoba przyszła pojednać się z Panem Bogiem, warto było całą noc czekać na nią w konfesjonale.

Informacje dotyczące parafii, które włączyły się w akcję, dostępne są na stronie http://www.nockonfesjonalow.pl.

Marta Milczarska, NDz

M. Borawski/Nasz Dziennik

Tags: ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=67701 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]