Aktualizacja strony została wstrzymana

Laureat Nobla: polski rząd prowadzi kraj ku katastrofie

Paul Krugman, laureat ekonomicznego Nobla i autor „New York Times’a” odniósł się do zamiarów Donalda Tuska, który wraz ze swoim gabinetem dąży do wejścia Polski do strefy Euro. Publicysta twierdzi, że premier „bije głową w mur” i sugeruje, że Polska może przy takim rozwiązaniu skończyć jak Cypr.

W dniach w których rzekomo kochający demokrację premier odrzuca postulaty zdecydowanej większości Polaków, chcących by kraj został przy własnej walucie, absurdalność pomysłu porzucania złotego dostrzega się nawet za oceanem. Paul Krugman, publicysta „New York Times’a” w ostrych słowach krytykuje proeuropejską politykę Platformy Obywatelskiej. „Przywódcy Polski wydają się bardzo zdeterminowani, aby poprowadzić ten kraj ku katastrofie” – twierdzi.

Artykuł na blogu ekonomisty nosi tytuł: „Jeszcze Polska nie zginęła” (Poland is not yet lost). Noblista przypomniał, że polski rząd sam jeszcze niedawno chwalił się niezłymi – w skali pogrążonej w kryzysie Europy – wynikami wzrostu gospodarczego w ostatnich latach. „Ten sukces Polska zawdzięcza głównie temu, że zachowała swoją własną walutę, uwalniając też kurs złotego. W rezultacie, w ostatnich latach, kiedy duży kapitał wpłynął do Europy Środkowo-Wschodniej, w Polsce obserwowano wzrost złotego, a gdy przyszedł kryzys mogła kontrolować kurs wymiany swojej waluty” – pisze Krugman.

Według laureata nagrody Nobla, znakomitą szansą na zaprzepaszczenie przez Polskę szansy na rozwój jest wejście do strefy euro. „Polscy przywódcy chcą (…) o dziwo, wprowadzić euro. Ten fakt najlepiej chyba skomentowałoby uderzenie głową w mur. Panowie, pomyślcie o Hiszpanii, pomyślcie o Irlandii, a teraz o Cyprze! Ilu jeszcze potrzebujecie dowodów, żeby zauważyć, że euro to pułapka, która zostawia kraje w czasach kryzysu bez dobrego rozwiązania? (…) Powinniście zauważyć, że członkostwo w strefie euro jest, w najlepszym wypadku, rodzajem hazardu, który prawdopodobnie źle się skończy” – wyjaśnia publicysta.

Donald Tusk zawsze szczycił się, kiedy tylko jakiś zagraniczny dziennik wspomniał o polityce jego rządu. Tym razem w tej sprawie głos zabiera publicysta bliskiego ideowo PO „New York TImesa”. Czy i tym razem premier wystąpi na konferencji prasowej z numerem amerykańskiej gazety?

kra
wPolityce.pl,  krugman.blogs.nytimes.com

Za: Polonia Christiana - pch24.pl (2013-03-27) | http://www.pch24.pl/laureat-nobla--polski-rzad-prowadzi-kraj-ku-katastrofie,13684,i.html

Skip to content