Jedyna na świecie w kościele katolickim wystawa pamiątek “ofiar Holokaustu”. Kto i gdzie ją wspierał?…

Aktualizacja: 2013-03-25 4:51 pm

Przy aktywnym wsparciu arcybiskupa Buenos Aires, kardynała Jorge Mario Bergoglio, w głównym kościele stolicy Argentyny ustanowiono trwałą ekspozycję-monument ku pamięci “ofiar Holokaustu”.

W tylnej części katedry Catedral Metropolitana de Buenos Aires, umieszczona została gablota w srebrnych ramach, w której wystawiono pamiątki żydowskie z obozów w Treblince, Auschwitz i warszawskiego Getta, w tym menorę, Gwiazdę Dawida i skrawki żydowskiego modlitewnika.

“Jestem wzruszony” – z uznaniem o wystawie stwierdza Baruch Tenembaum, założyciel fundacji Raoul Wallenberg Foundation i długoletni przyjaciel Jorge Mario Bergoglio. Tenembaum zaznacza, że jego fundacja nie zna podobnego przypadku i że tego typu wystawa-pomnik Holokaustu – zwana Commemorative Mural i ustanowiona 17 kwietnia 1997 roku – jest “jedyną tego typu wystawą w katolickim kościele na świecie” .*

Oceniając wybór kard. Bergoglio na papieża, Tenembaum, wieloletni działacz tzw. dialogu międzyreligijnego, mówi: “Jestem bardzo zadolowony, ponieważ wierzę, że w sferze duchowej zobaczymy powtórzenie tego co uczynił Jan XXIII dla Kościoła i świata.”

Tenembaum wspomina kardynała Bergoglio słowami: “Znam go bardzo dobrze od czasu gdy był jeszcze biskupem pomocnicznym Buenos Aires. Obronił on tę wystawę, która po raz pierwszy została zaprezentowana w tej katedrze. Wystawa była zorganizowana ku pamięci ofiar Shoah przez organizację Mutual Israeli-Argentine Association [AMIA – skrót organizacji po hiszpańsku]. […]”

“[Bergoglio] jak nikt inny uczestniczył w dialogu międzyreligijnym. Ma on wielu przyjaciół rabinów, z którymi razem publikował książki. Chodził do wielu synagog.”  – dodaje Tenembaum**

Commemorative Mural – jedyna tego typu wystawa “pamiątek po ofiarach Holokaustu” w kościele katolickim na świecie. Katedra w Buenos Aires.

 

ŹRÓDŁA:

 

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) - www.bibula.com - na podstawie Maurice Pinay (March 23, 2013)
Tags: , , , ,

Drukuj Drukuj

 

ZASADY PRZEDRUKU Z SERWISU INFORMACYJNEGO BIBUŁY:
Przedruki dozwolone, pod warunkiem podania źródła (np. "bibula.com" lub "Serwis Informacyjny BIBUŁA"), i/lub pełnego adresu internetowego: http://www.bibula.com/?p=67614 oraz niedokonywania jakichkolwiek skrótów lub zmian w tekstach i obrazach.


Przedruk materiałów zastrzeżonych przez Autora tekstu źródłowego bądź strony źródłowej, dozwolony jedynie po uzyskaniu stosownej zgody Autora.


Opinie wyrażane w tekstach publikowanych na łamach BIBUŁY są własnością autorów i niekoniecznie muszą odpowiadać opiniom wyrażanym przez Redakcję pisma BIBUŁY oraz Serwis Informacyjny BIBUŁY.


UWAGI, KOMENTARZE:

Wszelkie uwagi odnośnie tekstów, które publikowane były pierwotnie w innych mediach, prosimy kierować pod adresem redakcji źródłowej.
Uwagi do Redakcji BIBUŁY prosimy kierować korzystając z formularza [tutaj]