Aktualizacja strony została wstrzymana

Jedyna na świecie w kościele katolickim wystawa pamiątek „ofiar Holokaustu”. Kto i gdzie ją wspierał?…

Przy aktywnym wsparciu arcybiskupa Buenos Aires, kardynała Jorge Mario Bergoglio, w głównym kościele stolicy Argentyny ustanowiono trwałą ekspozycję-monument ku pamięci „ofiar Holokaustu”.

W tylnej części katedry Catedral Metropolitana de Buenos Aires, umieszczona została gablota w srebrnych ramach, w której wystawiono pamiątki żydowskie z obozów w Treblince, Auschwitz i warszawskiego Getta, w tym menorę, Gwiazdę Dawida i skrawki żydowskiego modlitewnika.

„Jestem wzruszony” – z uznaniem o wystawie stwierdza Baruch Tenembaum, założyciel fundacji Raoul Wallenberg Foundation i długoletni przyjaciel Jorge Mario Bergoglio. Tenembaum zaznacza, że jego fundacja nie zna podobnego przypadku i że tego typu wystawa-pomnik Holokaustu – zwana Commemorative Mural i ustanowiona 17 kwietnia 1997 roku – jest „jedyną tego typu wystawą w katolickim kościele na świecie” .*

Oceniając wybór kard. Bergoglio na papieża, Tenembaum, wieloletni działacz tzw. dialogu międzyreligijnego, mówi: „Jestem bardzo zadolowony, ponieważ wierzę, że w sferze duchowej zobaczymy powtórzenie tego co uczynił Jan XXIII dla Kościoła i świata.”

Tenembaum wspomina kardynała Bergoglio słowami: „Znam go bardzo dobrze od czasu gdy był jeszcze biskupem pomocnicznym Buenos Aires. Obronił on tę wystawę, która po raz pierwszy została zaprezentowana w tej katedrze. Wystawa była zorganizowana ku pamięci ofiar Shoah przez organizację Mutual Israeli-Argentine Association [AMIA – skrót organizacji po hiszpańsku]. […]”

„[Bergoglio] jak nikt inny uczestniczył w dialogu międzyreligijnym. Ma on wielu przyjaciół rabinów, z którymi razem publikował książki. Chodził do wielu synagog.”  – dodaje Tenembaum**

Commemorative Mural – jedyna tego typu wystawa „pamiątek po ofiarach Holokaustu” w kościele katolickim na świecie. Katedra w Buenos Aires.

 

ŹRÓDŁA:

 

Opracowanie: WWW.BIBULA.COM na podstawie: Maurice Pinay (March 23, 2013) | http://mauricepinay.blogspot.com/2013/03/the-holocaust-relics-in-sanctuary-of.html

Skip to content